Zeman si za vtipy o svém zdraví může sám, neměl lhát a provokovat

Zbyněk Pecák

Miloš Zeman | FOTO: Zbyněk Pecák

Na sociálních sítích se spustila lavina hysterických výkřiků proti všem, kteří si dělají legraci z pobytu Miloše Zemana v nemocnici. Přitom je to právě prezident, který ke všem vtipům a narážkám sám zavdává důvod tím, jak neustále lže. Kdyby se místo výmluv na rekondiční pobyt raději přiznal, že ho něco trápí, rozhodně by teď nemuselo docházet k další vlně rozeštvávání společnosti. 

Politické vtipy, vtipy na politiky i politická satira mají v naší zemi dlouhou historii. V době, kdy si nemůžeme být jisti, jestli jsme se už neocitli v pověstném Kocourkově, však postupně humor dochází. Někteří politici překračují veškeré meze, u jiných zase nevíme, jestli jejich oficiální profily na sociálních sítích nenapadl hacker. Mnozí se dokonce stali parodií sebe sama.

Pavel Hofman

V pohrdání veřejností je na pomyslném prvním místě „o parník“ parta z Pražského hradu. Miloš Zeman vypráví historky, které si sám vymyslí, a následně jim i začne věřit. Postihují ho optické bludy, po nichž povídá o tom, že něco viděl kdesi vlevo či vpravo dole. Občas zase vypadá, že pohledem chytá pomyslné jednorožce, pádící na duze. Celé to pak korunuje tím, že o svém zdraví hovoří jako o perfektním. Přitom se hradní mrzout sám nedokáže ani postavit a bez ochranky, která se stala spíše sborem chův, neudělá nic.

Právě Zemanovy nesmyslné báchorky o skvělé kondici a cukrovce, která odešla, nabádají spoustu našinců, aby si z toho dělali legraci. Samozřejmě že zdraví člověka je často tabuizovaným tématem, ale tentokrát si prezident o různě vkusné debaty řekl sám. Stačilo hrát s veřejností férovou hru, a nemusel by se nyní Ovčáček psychicky hroutit nad vtipy, které se objevují na síti.

Přesným příkladem, jak upozornit na bizarnost výmyslů, které Zeman a jeho Jiří prezentují, ukázala nemocnice v Šumperku. Ta ve svém tweetu přesně a bez jakékoliv vulgarity ukázala, že rekondiční pobyt zažívají důchodci v lázních a ne na čtyřdenní návštěvě v nemocnici.

Pro někoho nevkusný příspěvek ze sociálních síti bohužel zmizel, protože zřejmě někdo vedení nemocnice oznámil, že si tohle nesmí dovolit. Proč ale? Byl to přece prezident a jeho poskoci, kdo si podruhé za krátkou dobu vymysleli hloupé výmluvy, proč Zeman musel do nemocnice.

Za roky, kdy hlava státu střídavě národu lže a dělá ostudu, už málokdo bere jakýkoli vtip na prezidenta jako hraniční. Není to však proto, že by apriori museli někteří občané přát Miloši Zemanovi něco zlého. Zkrátka je svým nechutným chováním vmanipuloval do situace, kdy už si nechtějí nechat líbit, aby z nich dělal blbce. A humor, i když někdy černý jako uhlí, je jedním ze způsobů, jak ventilovat svou nespokojenost s tím, co si prezident dovolí. Neokomunistická vláda s rusko-čínským agentem v roli prezidenta může zakázat kdeco, ale smysl pro humor a právo ho šířit nám snad nevezmou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner