Zeman slíbil naši zemi Rusku i Číně. Už si kolíkují hřiště a vyhrožují

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem | FOTO: ČTK

Blížící se fotbalový zápas pražské Slavie s londýnskou Chelsea přesně popisuje současnou situaci České republiky. Na našem území se čínský majitel klubu utká s ruským, stejně, jak to díky Miloši Zemanovi funguje i v rozdělování vlivu nad naší zemí mezi východními velmocemi. Prezident republiky se prostě rozhodl, že nás zatáhne zpět do totalitní minulosti a dnes už je na denním pořádku, že čínští a ruští zástupci diktují našim ministrům.

Zatímco nám hradní mocipán neustále vypráví o tom, jak je pro nás spolupráce s jeho oblíbenými státy obohacující a kolik na ní dokážeme jako stát vydělat, opak je pravdou. Pro Rusko i Čínu nejsme zemí, do níž by měli investovat a zlepšovat tak život místních obyvatel. Máme posloužit jako propagandistický satelit, který bude rozeštvávat státy Evropské unie a zdatně se bude také vymezovat proti NATO.

Nora Fridrichová (Pavel Hofman)

Náš prezident na tuto roli přistoupil již dávno a nebylo by vůbec překvapením, kdyby si zvrácené ideály přinesl z doby před revolucí, kdy byl členem komunistické partaje a „dobrotu“ z východu absorboval i díky působení ve straně. Málokdo, kromě pár vyvolených, ví, co vlastně Zeman na svých zahraničních cestách, do nichž investuje víc energie než do čehokoliv jiného, dojednal.

Vesměs jsou totiž jednáním přítomni pouze prezidentovi nejbližší spolupracovníci Vratislav Mynář a především Martin Nejedlý. Právě muž s podobiznou Vladimira Putina na krytu svého mobilního telefonu je nejvýraznějším „mužem z Kremlu“ na Pražském hradě. Tři kanceláře, diplomatický pas a další výhody, přitom žádná oficiální funkce, to je Nejedlý.

I díky němu si Rusové dovolují víc, než je zdrávo, ale nikdo je za to neokřikne. Zeman je unešený totalitním vládnutím Vladimira Putina a rád by se mu jednou alespoň přiblížil. Naštěstí je jeho snažení zatím neúspěšné a třeba novináři zatím musí snášet pouze jeho nadávky, ale neumírají za zvláštních okolností, jak je zvykem v Rusku. Součástí obdivu k Putinovi a jeho zemi je i Zemanův nekritický postoj k obojímu.

Český prezident klidně slovně zaútočí na naše tajné služby, aby se zalíbil na Východě. Přizná výrobu novičoku, kterým zaútočili Rusové na svého bývalého agenta Skripala a jeho dceru, aby měl Kreml zbraň proti Velké Británii. Rád hovoří o tom, že anexe Krymu je v pořádku a protiruské sankce by se měly zrušit.

Hlava státu tak velmi často ukazuje, že debaty o tom, kdo zaplatil a možná i ovlivnil prezidentské volby v roce 2013, nejsou zcela mimo „mísu“ a Rusko mělo už tehdy jasný plán, jak postupně získat zpět zemi, o níž přišlo v roce 1989.

Protože však není Zeman troškař, nestačí mu podlézat pouze jedné totalitní velmoci a raději si vybral i druhou, Čínu. Zemi, kterou navštěvuje tak často, že už není jasné, jestli si zde nějak nedobíjí baterky. I za to pak přiváží zpět do země čínské investory, kteří si kupují nemovitý majetek, fotbalové kluby, nebo investují do bezvýznamných televizí.

Eric Drooker

Zeman vyprávěl o tom, jak se díky tomu bude mít naše země skvěle, přitečou miliardy korun a vzniknou pracovní místa. Nikde nic, čínský poradce hlavy státu byl zmizen někde ve své zemi, ale prezident se pere dál. Bagatelizuje kauzu Huawei, kritiky možné bezpečnostní hrozby vulgárně uráží a chystá se na další cestu do Číny.

Mezitím se na našem území dějí věci, které nelze nechat bez odezvy. Když se v ruské delegaci, která míří na Hrad, objeví Andrej Kuzněcov, spolupracovník ruských tajných služeb, ministerstvo zahraničí ostražitě a správně zasáhne a muže ze seznamu nežádoucích osob na naše území nevpustí. Ihned přijde výhružná zpráva z Moskvy, co si to dovolujeme a ať jsme připraveni na odvetu.

Co na to prezident Zeman? Jako obvykle se zastane Rusů a kritizuje nejen šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka, ale i další osoby, které se zachovaly správně. Pro Zemana je ovšem důležitější, co mu řekne Putin, až se za pár týdnů setkají v Číně. Proto se prezident opět zachová jako vlastizrádce a své kritiky nechá pozurážet Jiřím Ovčáčkem.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková  (ČTK)

Číňané jako by nechtěli zůstat stranou a také ukázali, že mají v našich nejvyšších politických kruzích lidi, kteří je poslouchají na slovo. Jedním z nich je například Marta Nováková. Ministryně průmyslu a obchodu ve středu poslechla rozkaz čínské strany a vykázala ze setkání zahraničních diplomatů zástupce Tchaj-wanu. Nechutný diplomatický exces, který by si dovolili pouze v nedemokratických režimech.

Jak se ale zdá, právě ty chtějí prezident a patrně i vláda, velmi rychle dohnat. Sice budeme pořád od extremistů z SPD, komunistů a dalších radikálů slyšet o tom, jak nám diktuje Brusel, ale ve skutečnosti jsme svědky toho, jak si naši republiku mocensky rozdělují poddaní Ruska a Číny, kteří kvůli penězům, nebo vidině moci, zrazují naši zemi a její skutečné zájmy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]