Zeman souzní s Matovičem. Napadl slovenský SÚKL za zpochybnění dodávky Sputniku

Prezident Miloš Zeman přijal tehdejšího slovenského premiéra Igora Matoviče (FB Miloš Zeman)

Prezident Miloš Zeman přijal tehdejšího slovenského premiéra Igora Matoviče | FOTO: FB Miloš Zeman

Prezident Zeman vyslovil uspokojení nad změnami ve vládě a ocenil pružný přístup nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera k ruské vakcíně Sputnik V. Jeho důvěru neochromila ani blamáž, kdy slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv nepovolil odlišnou šarži dodaného Sputniku.

Miloš Zeman se v rozhovoru pro Blesk.cz postavil za Andreje Babiše a Jana Hamáčka a pochválil výměny ministrů přesně podle jeho not. Babiš obětoval Blatného a nasadil už čtvrtého ministra zdravotnictví. Arenberger je vstřícnější k dodávkám Sputniku než jeho předchůdce, který trval na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Prezident Miloš Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera  (ČTK)

Hamáček zase odstranil ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který hájil odlišné názory v přístupu k východním mocnostem. Není proto divu, že Zeman ocenil, že ČSSD do svého čela znovu zvolila staronového předsedu, ochotného prosazovat jeho zájmy. Hamáček vsadil vše na spojenectví se Zemanem a Babišem a účet mu bude vystaven ve volbách.

Slovenské problémy

Prezident se vyslovil k situaci na Slovensku, kde 200 tisíc potají dovezených ruských vakcín málem vedlo k pádu vlády. O této akci nevěděla část koaličních ministrů a dosud nejsou známy podrobnosti tohoto kontraktu, což vyvolává mnohé otázky.

Tento nestandardní postup vyvolal vládní krizi. Hlavní propagátor Sputniku Igor Matovič už není premiérem a ponížil na post ministra financí, a Marek Krajčí, který pro dovoz vakcíny udělil výjimku, už není ministrem zdravotnictví. Preference Matovičova hnutí Ol’aNO, vítěze loňských parlamentních voleb, spadly z 25 na pouhých 9 procent.

Tím však slovenský tanec kolem Sputniku zdaleka nekončí. Spor je veden o samotnou kvalitu vakcíny, která už měsíc a půl leží ve skladech, jelikož ji neschválil tamější Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nedoporučil její využití s odůvodněním, že ruská strana nedodala potřebnou dokumentaci. V řadě zemí se zároveň používají různé očkovací šarže.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv požadoval od výrobce informace nutné k posouzení vakcíny: údaje z předklinických zkoušek, z výroby a z klinických zkoušek, což zahrnuje především data o bezpečnosti a účinnosti. Ani po opakovaných výzvách podstatnou část údajů, přibližně 80 procent, výrobce nedodal,“ uvedl SÚKL.

Slovenský ústav dále na základě laboratorních zkoušek zjistil, že šarže vakcíny, které dorazily na Slovensko, nemají stejné vlastnosti jako dávky použité pro studii uveřejněné v britském odborném časopisu Lancet, jež dnes posuzuje EMA. Z těchto důvodů nemůže garantovat, že je vakcína bezpečná.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Zeman: Problém je v SÚKL

Zemana však tyto informace neznepokojily. „Absolutně ne, ale naopak to vyvolává pochybnost o kvalitě slovenského úřadu pro kontrolu léčiv. Protože ta laboratoř, která měla vakcíny testovat, nebyla registrována v mezinárodní síti těchto laboratoří.“

Prezident poukázal na to, že ministr Matovič odjel do Maďarska vyjednávat o posouzení Sputniku místní laboratoří, jež je součástí sítě oficiálních laboratoří EU. Použil stejně zavádějící argument jako ruská strana, podle které SÚKL testováním v necertifikované laboratoři porušil kontrakt, a vyzvala Slovensko k vrácení zásilky Sputniku.

Ředitelka SÚKL Zuzana Baťová se brání, že o žádném porušení smlouvy neví, protože je stále utajená a nebylo možné do ní nahlédnout. Zároveň oponuje, že „laboratoře Evropské unie kontrolují vakcíny registrované v EU, což Sputnik V není“.

Zemanovy myšlenkové pochody nejsou příliš konzistentní a jsou příliš poplatné jedinému cíli – dostat Sputnik do země co nejrychleji, než do léta dorazí miliony dávek registrovaných vakcín. Na jedné straně mu nevadí, že ruská vakcína dosud není registrovaná evropskými orgány, ale současně s Matovičem bazíruje na tom, aby byla slovenská šarže posouzena laboratoří z oficiální sítě pro certifikaci vakcín registrovaných v Evropské unii.

Matovič: Gratuluji, idioti

Tento přístup frustruje zejména Matoviče, který prohlásil, že nevěděl, „kolik má Sputnik na Slovensku vysoko postavených nepřátel“. Nevybíravě se opřel i do ústavu pro kontrolu léčiv, ačkoli ho ještě jako premiér sám požádal o posouzení vakcíny.

Ruská vakcína Sputnik V
 (ČTK)

„Gratuluji, idioti,“ vzkázal do SÚKL za kritický posudek vakcíny Sputnik V, který vyplynul z jejich analýz. Postavil se tak na stranu ruských institucí, které se cítí dotčeny zpochybněním pracně budované prestiže vakcíny.

SÚKL si však stojí za svým a podpořil ho i hlavní hygienik Ján Mikas, který patří k hlavním tvářím slovenského boje proti pandemii koronaviru. Ani on by v současné době použití Sputniku nepovolil.

„Jsou to neadekvátní výrazy, takto hanět lidí. SÚKL udělal vzhledem ke své omezené možnosti maximum, aby získal o Sputniku V co nejvíce informací a mohl se zodpovědně vyjádřit,“ řekl Mikas deníku SME. „Žádná státní instituce, která je pod takovým tlakem a má udělat důležité rozhodnutí, nepodcení situaci a udělá posudek co nejlépe.“

Obchodníci s ruským vlivem

Stejnému tlaku vystavuje český SÚKL prezident Zeman. V rozhovoru pro Blesk.cz přiznal, že stále trvá na odvolání ředitelky ústavu Ireny Storové, která podle něj společně s Blatným blokovala použití Sputniku bez evropské registrace. Ta se však brání, že nemůže nic blokovat, pokud podle zákona nedostala zadání a příslušné podklady.

„Sputnik nepochybně je součástí zahraniční politiky Ruské federace a používá ji v rámci své vakcínové diplomacie. To je ten důvod, proč je to tak veliké téma. To už dávno není jenom čistě odborné téma, ale je to politikum, a vidíme to u nás i v pohybech na vládní úrovni,“ shrnuje přednosta Ústavu biochemie UK Jan Trnka.

Vidíme to u nás i na Slovensku. Jediný, kdo z toho těží, je kremelská propaganda. Přitom výrobcem avizované dodávky Sputniku do zemí EU zahrnují zlomek jejich skutečné potřeby. To však domácí obchodníky s ruským vlivem nezajímá.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]