Zeman svatého Václava označil v roce 2000 za symbol servility a kolaborace. Že zrovna on

(youtube)

Máme Den české státnosti a tento svátek je svým názvem typickým výsledkem naší debaty o historii a tradicích. V církevním kalendáři je to svátek mučedníka svatého Václava. V březnu 2000 výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Sněmovny navrhl na den 28. září státní svátek „Den české státnosti – Svatý Václav“. Tento název ovšem neprošel.

Tehdejší premiér Miloš Zeman se pustil do morálního rozboru knížete Václava. Ocitujme ze stenozáznamu: „Svatý Václav do našich dějin vstoupil velmi rozporně. Měl některé skvělé myšlenky, např. roční export 300 volů do Němec by mohl být prováděn i v současné situaci, čímž by se výrazně zvýšila kvalifikační struktura české populace. Ale vedle těchto myšlenek, pro které si svatého Václava vážím, je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem.

Myslím si, že není náhodou, kolegyně a kolegové, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí druhé republiky, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí protektorátu, jestliže v této zemi byla udělována svatováclavská orlice Emanuelem Moravcem. A pokud to náhodou nevíte, tak poslední velkofilm, který se koncem druhé světové války z příkazu německých okupantů natáčel na Barrandově – naštěstí nebyl dokončen – byl velkofilm, který se jmenoval Svatý Václav. A to ještě – podobně jako Norové měli svého Knuta Hamsena – musím dodat, že bohužel, protože nebyli jenom signatáři Anticharty, hlavní roli v tomto velkofilmu přijal Karel Höger. Jestliže tedy shrnu tento historický význam, táži se, kdo v této sněmovně má zájem slavit symbol servility a kolaborace.“

Průvod s lebkou svatého Václava vde Staré Boleslavi ()

Zemanova řeč pochopitelně řadu lidí donutila k vyjádření. Poslanec Ivan Pilip tehdy řekl: „Myslím si, že pan předseda si měl důkladněji připravit promluvu na tak závažné téma, jako je např. otázka svatováclavských a jiných tradic v České republice. Domnívám se, že se měl připravit více než tak, že si přečte jeden komentář v deníku Právo. Pro ty, kteří nerozumějí mé poznámce, doporučuji, aby si přečetli komentář pana Hanáka z Práva – tuším že z minulé středy – na toto téma a porovnali ho s vystoupením předsedy vlády. Téměř do posledního slova byly argumenty stejné. Očekával bych od předsedy vlády k tak závažné diskusi důraznější přípravu.“

Komunista Vojtěch Filip pak navrhl, aby na tento den nebyl žádný svátek. Svátek se ovšem schválil, ale nese název, který navrhl Vlastimil Tlustý, a to „Den české státnosti“.

Jak by takové hlasování dopadlo dnes, to nemůžeme ani odhadnout. Co si Zeman o svatém Václavovi doopravdy myslí, to je také těžké říci. Asi podle toho, co by se zrovna líbilo. Že zrovna on ale mluví o servilitě a kolaboraci, je pozoruhodné. Zeman se dovede klanět velkým mocnostem a nemusí to být ani sousedé.

Byl to Zeman, kdo v čínské televizi vykládal, že se můžeme v Číně učit, jak stabilizovat společnost. Jestli pomocí masového zavírání do lágrů s převýchovou a nasazením techniky rozeznávání obličejů v davu, to nedodal. Uctivě se klaní putinovskému Rusku, řečnil na akci agenta KGB a Putinova muže Jakunina na ostrově Rhodos, je proti sankcím uvaleným na Rusko za anexi Krymu („Tyto sankce nejsou nikomu prospěšné,“ tvrdil v srpnu našim velvyslancům), vypustil dezinformační mlhu kolem údajné výroby novičoku v Česku.

()

Mluvit o ohnuté páteři není od Zemana prozřetelné. Pokud nějakou má, už ji ohnul tak, že se sotva narovná. Pokud žádnou nemá, asi není způsobilý zastávat svou funkci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner