Zeman umí otevírat politickým vězňům brány žalářů. Díky přátelství s Putinem

Miloš Zeman  (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Český prezident Miloš Zeman se při setkání českých velvyslanců prezentoval jako opravdový hrdina lidskoprávní politiky. Přispěl totiž k osvobození politického vězně v Doněcku.

Zeman nepřekvapil, když akcent na lidská práva v zahraniční politice označil za „žvanění“. Pozoruhodné ale bylo jeho vyprávění, jak se on místo žvanění věnuje skutečným činům. Zachránil totiž ukrajinského teologa Igora Kozlovského, který byl proruskými separatisty v lednu 2016 zatčen v Doněcku a strávil v krutém vězení dva roky. Zeman již v roce 2016 napsal předsedovi samozvané vlády v Donbasu, ale ten nereagoval. Tak se obrátil přímo na Vladimira Putina a to zabralo.

Nelze popírat, že Miloš Zeman projevil aktivitu, kterou by do něj jeho kritici neřekli. Zdá se, že náš prezident má i někdy srdce. Háček spočívá v tom, že Zeman na jednu stranu vykládá konflikt na Ukrajině jako ukrajinskou občanskou válku a popírá pravou podstatu věci, že tam Ukrajina bojuje proti ruským zbraním, které dostává proruská pátá kolona. A často bojuje i přímo proti ruským vojákům.

Jestliže mohl Zeman zachránit Igora Kozlovského, tak jen proto, že Putin fakticky ovládá proruské separatisty. Vysvobození Kozlovského po intervenci Kremlu je faktickým důkazem o falešnosti Zemanova výkladu této války. Navíc měla Zemanova přímluva v Rusku takovou váhu právě jen proto, že hraje roli Putinova advokáta v Evropské unii a otevřeně falšuje realitu ruské agrese. Navíc Zeman poradil Ukrajincům, ať se smíří s protiprávní anexí Krymu a chtějí za to nějakou kompenzaci. Je jasné, proč Putin vyšel vstříc Zemanovi.

To, co zažil Igor Igor Kozlovskij, je dost strašné. Podle serveru iRozhlas vypráví teolog o nevybíravých metodách, jež ukazují na totalitní povahu režimu v Doněcku:

„Navlékli mi na hlavu pytel a zeptali se: ještě vás nikdy nemučili? Já na to: ne. Oni: tak teď budou. Chtěli, abych se přiznal, že jsem hluboko zakonspirovaný americký špion, vydedukovali to z toho, že jsem jezdil v minulosti přednášet do Spojených států. Nakonec mě dali do rukou dva granáty, byly na nich moje otisky prstů, a to soudu stačilo.“

Tyto otřesné praktiky na východě Ukrajiny jsou Putinovým dílem a český prezident se s Putinem bratříčkuje. Proto přijímáme s rozpaky informaci o Zemanově lidskoprávní aktivitě, třebaže je jistě dobře, že byl Kozlovskij propuštěn. On ale neměl být přece ani zatčen. A to je Putinova zodpovědnost.

Je to podobné, jako by se za vězněného Václava Havla přimlouval nějaký komunistický papaláš. Třeba János Kádár nebo plukovník Kaddáfí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]