Zeman kritizuje Petříčka. Jasné znamení, že ministr svou práci dělá dobře

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) (ČTK)

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman si prosadil, že se ministrem zahraničí nestal Miroslav Poche. Je jím Tomáš Petříček a jak se ukázalo v Týdnu s prezidentem Jaromíra Soukupa, ani to ale našemu prezidentovi nevyhovuje. Nechová se totiž tak, jak by si Pražský hrad představoval.

Petříček se velmi jasně vymezil proti aktuální ruské agresi, upozorňuje na nebezpečí ruské propagandy a hovořil například o tom, jak problematické je obsazení ruské ambasády v Praze. Ministr ale také chce snížit úroveň čtyř českých ambasád z „top“ na běžnou a mezi těmi čtyřmi má být i maďarská, což se Zemanovi nelíbí. Také Viktor Orbán je mu totiž blízký.

Zemanovy zájmy jsou prostě úplně jinde než Petříčkovy a vzhledem k tomu, že se obklopuje lidmi typu Martina Nejedlého a v podstatě otevřeně slouží ruskému režimu, je logické, že se mu šéf české diplomacie vůbec nelíbí. U Soukupa v souvislosti s Maďarskem prohlásil, že Petříček dělá „hrubé chyby“ a že je buď nezkušený, nebo mu radí Poche.

A protože je čím dál tím jasnější, že premiér Andrej Babiš není tím západním liberálem, jakého rád předstírá, ani jemu se Petříčkovo samostatné chování, které je loajální k našim západním spojencům, vůbec nekonvenuje. Zeman v televizi prohlásil, že si premiér na svého ministra na Pražském hradě stěžoval.

Jedna věc je jasná: Pražský hrad se zlobí a Petříček dělá svoji práci dobře. Je téměř jisté, že od této chvíle přijdou pokusy, jak se ministra zbavit, a možná se brzy v některých novinách dočte, že tu práci už stejně dělat nechce, jak se to stalo některým jeho předchůdcům. A pak teprve uvidíme, jak moc ještě umí předseda ČSSD Jan Hamáček ustupovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]