I když je o pohodlí prezidenta ve vládním Airbusu postaráno dokonale, včetně toho, že si hlava státu navzdory zákazům může na palubě zapálit i cigaretu, cesta do Číny je dlouhá a únavná. Přesto Miloši Zemanovi stojí opakované návštěvy za to. Do Číny letí už popáté a užívá si vzácné chvíle, kdy je v zahraničí vítán jako uznávaný státník.
Navzdory nekonečným hodinám v letadle, únavě a časovému posunu je Miloš Zeman v Číně častým hostem. Naposledy tam byl vloni v listopadu, na mezinárodním veletrhu China International Import Expo 2018.
Na pracovní cestu do Číny vyráží i dnes, vrátit se má 29. dubna. Zemanovy cesty jsou mimochodem stále velkorysejší. Rozpočet na tu aktuální dosahuje už devíti milionů korun.
Skvrna na česko-čínské spolupráci
V plánu má například účast na summitu k takzvané nové Hedvábné stezce, setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a s čínskou vicepremiérkou Sun Čchun-lan nebo s Wang Huningem, členem Stálého výboru Politického úřadu Ústředního výboru Komunistické strany Číny.
V itineráři jsou i jednání s představiteli čínského byznysu. Dá se očekávat, že na schůzce se zakladatelem čínské společnosti Huawei Zeman zopakuje, že firmu podporuje, a zkritizuje varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi firem Huawei a ZTE.
„Firmu Huawei bych rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme. Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci,“ řekl Zeman v nedávném rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV.
Oficiálně deklarovaným cílem cesty je – opět – posílení českého exportu do Číny a navýšení čínských investic v České republice.
Pokud jde o export, čísla hovoří jasně. V roce 2018 Česko vykázalo vůči Číně obchodní deficit -511,8 miliardy korun a za první dva měsíce letošního roku -91 miliard korun. Při velikosti ekonomik se není čemu divit, podstatný je ale trend, který se meziročně opakovaně překlápí více a více ve prospěch Číny.
A podobné je to u opakovaně slibovaných a vzývaných investic z Číny.
Zeman má jednat i se zástupci státní firmy CITIC, která v Česku převzala nepovedené investice a akvizice po firmě CEFC, kterou sám Zeman dlouho označoval za zářný příklad toho, jak do Česka míří čínské investice. To se ovšem nestalo a ani neděje.
„Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí. Nejsou mi přitom jasné konkrétní důvody. Vím, že CEFC měla v Číně problémy, za které však rozhodně nejsem zodpovědný. Setkám se s generálním ředitelem CITIC Group a opravdu velmi doufám, že investice skupiny CITIC v Česku budou úspěšnější. S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ řekl Zeman v již citovaném rozhovoru pro čínskou CCTV.
Pochválil alespoň to, že na trase Čína – Praha už operují čtyři přímé letecké linky a on by měl nyní slavnostně otevřít pátou.
Hledá se 232 miliard
Kupříkladu zmíněná firma Huawei přesně před dvěma lety slibovala, že „do pěti let“ v tuzemsku proinvestuje v přepočtu přes 8,6 miliardy korun a vytvoří přes čtyři tisíce pracovních míst.
Dohody, které před třemi lety v Praze slavnostně podepisovali Zeman a Si Ťin-pching, měly do Česka přivést 232 miliard korun do roku 2020. Ani to se ale nestalo. Podle ČNB jsou čínské investice v Česku mizivé. Kupříkladu CzechInvest s čínskými firmami dosud dojednal investice jen za 6,7 miliardy korun.
To ovšem nebrání tomu, aby se s pompou ohlašovaly investice nové. Podepsáno má být memorandum, ve kterém se Bank of China zaváže do dvou až tří let v ČR investovat „miliardy eur“ do českých podniků zastřešených Hospodářskou komorou.
Zajímavým detailem aktuální Zemanovy cesty do Číny je účast sportovců – fotbalisty Pavla Nedvěda a hokejisty Jaromíra Jágra, mimochodem též reklamní tváře firmy Huawei.
V doprovodu prezidenta je i delegace podnikatelů. Až v Pekingu by se měli připojit dva čeští miliardáři – Pavel Tykač a Jiří Šmejc, pro jehož Home Credit (který spoluvlastní s Petrem Kellnerem) je politická podpora v Číně obzvláště zásadní.
Na cestu vzal Zeman i několik členů vlády. Vedle ministra životního prostředí Richarda Brabce, kultury Antonína Staňka a zemědělství Miroslava Tomana je to i končící ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu Marta Nováková. Pro poslední dva jmenované jde spíše o výlet na rozloučenou, jen den po návratu z čínské výpravy ve svých funkčních skončí.
Převzato ze serveru Hliacipes.org.