Zeman v debatě příliš nemluvil pravdu. Ovčáček: Demagogie

Miloš Zeman  (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Server Demagog.cz ověřoval výroky prezidenta Miloše Zemana v pořadu Partie na TV Prima, kterého se zúčastnil v neděli. Příliš dobře nedopadl: Z 22 výroků bylo hned 9 nepravdivých. Samozřejmě se okamžitě ozval hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který reagoval na svém facebookovém profilu.

Ověřování na webu Demagog.cz ukázalo, že z 22 výroků bylo 9 nepravdivých, 7 zavádějících, 5 pravdivých a 1 neověřitelný. „Více než dvě třetiny výroků jsou tedy z nějakého důvodu závadné, což, jak jistě uznáte, není nikterak dobrý výsledek,” píše na facebookovém profilu Demagog.cz.

Na kritiku hbitě reagoval Jiří Ovčáček, a to také přes sociální síť, kam napsal: „Hodnocení Partie na Primě je postaveno na zcela subjektivních postojích Demagog.cz. Demagogie vydávaná za fundovaný rozbor.” Všechny výroky na webu, který se zabývá ověřováním výroků, jsou však podrobně rozebrány a hodnocení je jasně odůvodněno.

Jedním z nepravdivých výroků Miloše Zemana je například prohlášení, že překročení hranic je trestný čin. Demagog.cz k tomu píše: „Prezident Zeman v pořadu mluvil o potřebě ochrany národních hranic České republiky a svou pozici postavil na konstatování obsaženém ve výroku. Zákon o pobytu na území České republiky stanovuje v § 156 odst. 1 písm. a), že vstup cizince na území České republiky mimo vyznačený hraniční přechod je přestupek. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 10 000 Kč.” Je zjevné, že se o žádný subjektivní postoj webu Demagog.cz nejedná.

Internetový projekt, který ověřuje výroky politiků, vznikl v únoru 2012. Navázal na slovenskou verzi Demagog.sk. Na webu je uvedeno, že není navázán na žádnou politickou stranu nebo zájmovou skupinu, část prostředků tvoří grantová podpora programu Mládež v Akci, Open Society Fund Praha a dalších.

Prezidentem Zemanem se Demagog.cz nezabývá poprvé. V polovině jeho funkčního období se věnoval jeho 42 předvolebním slibům, které vybral z 28 debat. V tomto případě bylo hodnocení následující: 13 splněných slibů, 12 porušených, 3 nesplnitelné, 8 průběžně plněných a 6 nerealizovaných.

Celé hodnocení vystoupení prezidenta Miloše Zemana naleznete ZDE.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]