Zeman v rádiu: Konvička je magor, Neff zase hlupák

ČTK

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Oblíbený hradní redaktor Luboš Xaver Veselý dnes na Frekvenci 1 v pořadu Prezidentský pressklub zpovídal Miloše Zemana. Opět byl prezidentovi poskytnut půlhodinový blok pro jeho osobní PR, v němž hovořil zejména o uprchlících, návštěvě kancléřky Angely Merklové nebo o kontrolách na Pražském hradě.

Zeman nejprve hodnotil setkání s německou kancléřkou. „Bylo to zajímavé setkání. Bylo zajímavé i proto, že na rozdíl od některých jiných politiků, kteří se vyhýbali tématu migrace a opatrně kolem něj našlapovali, já jsem téměř jako první větu říkal: ,Když někoho pozvete k sobě domů, taky ho neposíláte na oběd k sousedům‘.“ Zeman opět zmiňoval, že prosazuje uzavření hranic Evropské unie. „Byla to věcná a klidná diskuze,“ prohlásil prezident s tím, že by byla nuda, kdyby se s Merkelovou ve všem shodoval.

Zeman si jako vždy přihřál svou populistickou polívčičku s kritikou uprchlických kvót a vyjádřil se ke sdělení ministra vnitra Milana Chovance, který uvedl, že Česká republika nepřijme do konce roku žádného uprchlíka. Bohužel zapomněl zmínit, že důvodem jsou bezpečnostní prověrky, nikoli snaha uzavírat hranice. Veselý se Zemana také ptal na myšlenku společné evropské armády. „Musíme si ale uvědomit, že proti Islámskému státu musíme bojovat teď hned,“ doplnil prezident.

Prezidentovi se nelíbí kritika, která se na Hrad snesla po zavedení bezpečnostních kontrol. „Víte, já nemám rád hlupáky typu Ondřeje Neffa, kteří se vyjadřují k věcem, kterým vůbec nerozumí,“ uvedl Zeman ke kontrolám na Pražském hradě. Podle něj tito lidé plácají „blbosti“ a na Hradě se čeká maximálně deset minut. „U jiných kulturních památek se čeká dvě až tři hodiny,“ tvrdí Zeman. Je přesvědčen o tom, že ti, kdo proti těmto kontrolám brojí, by první kritizovali to, že opatření byla nedostatečná.

Jeden z dotazů směřoval na rozhodnutí soudu v kauze ukradení prezidentské standarty skupinou Ztohoven. „Já zastávám neměnný názor, že vlajka není osobní vlastnictví jakéhokoli prezidenta Masarykem počínaje,“ řekl Zeman. „Ať jsou ti kominíci rádi, že se to nestalo v Americe, tam by je z té střechy sestřelili,“ dodal.

Prezident se také vyhnul kritice svého oblíbence, hejtmana Michala Haška. „Myslím si, že každého hejtmana bychom měli posuzovat podle jeho práce pro kraj a nikoli podle jeho tiskové mluvčí,“ uvedl. „Když má někdo nějakou tiskovou mluvčí a já o tom opravdu velmi málo vím, jen z tisku, kterému principiálně nedůvěřuji, proč bych se k tomu měl vyjadřovat?“ ptal se Zeman, když po něm Veselý stále chtěl vyjádření.

Zeman se distancoval od islamobijce Martina Konvičky, se kterým 17. listopadu 2015 stál na jednom pódiu. „Já si myslím, že pan Konvička se ukázal jako magor,“ řekl. Podle Zemana je jeho chování podobné jako recese skupiny Ztohoven v době, kdy nasimulovala vysílání atomového výbuchu. „To je také šíření poplašné zprávy,“ myslí si hlava státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner