Zeman ve Vídni nepochopil, co mu dali v podkladech. Už se zřejmě plně neorientuje

(youtube)

Miloš Zeman o bývalém vídeňském starostovi řekl, že Vídeň v době jeho působení nepřispěla „ani šilink“ na činnost českojazyčné školy. Není to pravda, ale protože to vyšlo najevo, bylo potřeba to na někoho hodit, takže to odnesla velvyslankyně. Zeman ovšem dostal podklady, které zřejmě nějak nepochopil.

Plyne to z toho, co řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák. (Celé ZDE.)

Krátkou pasáž citujeme:

Neměl by být pan prezident v takovýchto situacích zdrženlivější? Než něco řekne ve veřejném projevu, neměl by si to ověřit, případně se zeptat na detaily? Nebo ujistit, jestli opravdu ani šilink, respektive ani euro tam nešlo?
On je to problém trošku… Pan prezident má hrozně dlouhou a velmi pečlivou paměť a když něco slyší, on to potom doslova zopakuje. A když to slyšíte, a to se stává i nám, že slyšíte těsně před nějakým vystoupením nějakou větu, tak ji potom nějakým způsobem interpretujete. Takže samozřejmě v podkladech to bylo uvedeno, jaký je ten systém poskytování těch dotací.

Počkejte, to znamená, že v těch podkladech, které měl pan prezident, to bylo správně?
Bylo to tam, ale ten rozsah byl poměrně malý. Tam bylo asi pět nebo šest řádků, akorát o škole Komenského, že má novou tělocvičnu. Že prostě přispívá český stát. Ale nebyl tam nějaký přesný rozpis – kdo, kolik a jak přesně ty peníze chodily.

Tolik citát. Pokud jde o věc samotnou, Zeman se zachoval vůči bývalému promátorovi mimořádně hulvátsky. Jeho výrok na setkání s krajany zněl: „„Pane primátore Häuple, podal jsem Vám ruku, dal jsem Vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že Vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to Vám tleskat nebudu.“

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Takové řeči by si měl odpustit i kdyby to byla pravda. Navíc ještě nebyla. Takové věci má případně veřejně říkat, jen když je to k něčemu dobré a mít je dobře ověřené. Zeman ale už pozbyl schopnost vnímání toho, co je společensky přijatelné a co nikoli. Zjevně už je v takovém rozpoložení, že není schopen jednat v základních situacích a přijatelným způsobem komunikovat.

Těžko si představit zaměstnavatele, který by takového člověka nechal působit na pozici, kde přijde do kontaktu s nějakými jen trochu významnými lidmi. U prezidenta se ovšem může stát, že se občas na veřejnosti objeví a někoho významného potká a bude i mluvit. To jaksi u hlavy státu nelze úplně vyloučit. Pokud už věci dospěly tak daleko, bylo by asi na místě hledat nějaké mechanismy, které by hrozící škody aspoň nějak minimalizovaly, přinejmenším v zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]