Zeman versus Sobotka. Jak probíhají slovní útoky mezi prezidentem a premiérem

ČTK

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Výměna kritických vzkazů mezi prezidentem Zemanem a premiérem Sobotkou trvá již několik týdnů. Přečtěte si, jakými vzkazy se nejvyšší představitelé České republiky stačili počastovat.

ČTK

Zeman k Sobotkovi:

■ „Mám-li být smířlivý, musím říci, že lidsky dokážu pochopit, jestliže zrádce omlouvá svoji vlastní zradu.“ (reakce na Sobotkovo tvrzení, že po roce 2003 lze v Zemanově politickém angažmá pozorovat jednání, které poškozovalo ČSSD; Parlamentní listy 8. března 2015)

■ „Svou váhavostí, svou nerozhodností a řadou dalších zdánlivě smířlivých a zdánlivě humanistických gest, která podle mého názoru nedoceňují reálné nebezpečí.“ (odpověď na dotaz, zda premiér ohrožuje svým postojem k migrační krizi bezpečnost ČR; Mladá fronta Dnes 26. listopadu 2015)

■ „Víte, já jsem starý pán. A já s úsměvem přehlížím klukovské drzosti, jako je tato.“ (reakce na Sobotkovu kritiku prezidentova vystoupení na jednom pódiu s představiteli Bloku proti islámu při oslavách 17. listopadu na pražském Albertově; Mladá fronta Dnes 26. listopadu 2015)

■ „Vztahy s premiérem bych nedramatizoval, a už vůbec bych to neviděl osobně. V každé demokratické společnosti existují rozdílné názory.“ (Partie televize Prima 29. listopadu 2015)

ceskatelevize.cz

■ „Bohužel a ještě jednou bohužel prezident nemá takovou kompetenci.“ (na dotaz, zda odvolá premiéra z funkce kvůli jeho postoji k migrační krizi; Frekvence 1 6. prosince 2015)

■ „Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov.“ (odpověď na dotaz studentky při setkání s občany v Tišnově 26. ledna, jak by bylo možno odvolat premiéra Sobotku)

ČTK

Sobotka k Zemanovi:

■ „Prezident republiky by se takovým způsobem vyjadřovat neměl. Sráží to pověst prezidentského úřadu, dává to velmi špatný příklad zejména mladým lidem a rozhodně nám to nedělá dobré jméno v zahraničí.“ (reakce na vulgarity, jichž se prezident dopustil v rozhlasových Hovorech z Lán; ČTK 3. listopadu 2014)

■ „Zásluhy Miloše Zemana na úspěších strany v letech 1993–2002 jsou nezpochybnitelné. (…) Počínaje neúspěšnou prezidentskou volbou v roce 2003 lze v jeho dalším politickém angažmá pozorovat příklady jednání, které sociální demokracii poškozovaly.“ (zpráva pro sjezd ČSSD v březnu 2015)

■ „Já myslím, že jsme profesionálové a že jsme schopni komunikovat, navzdory tomu, že na některé otázky máme odlišný názor. Určitě se lišíme i v tom, co je, a co není moderní levicová politika.“ (ČTK 11. března 2015)

Eric Drooker

■ „Já bych přirozeně uvítal, kdyby přístup pana prezidenta obecně k zahraniční politice a k diplomacii byl o něco více profesionální.“ (reakce na Zemanův výrok, že velvyslanec USA v ČR má zavřené dveře na Hrad kvůli výhradám k Zemanově cestě na oslavy výročí konce druhé světové v Moskvě; ČTK 6. dubna 2015)

■ „Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti.“ (o prezidentovu vystoupení na jednom pódiu s představiteli Bloku proti islámu při oslavách 17. listopadu na pražském Albertově; Hospodářské noviny 20. listopadu 2015)

■ „Pokud jde o uprchlickou krizi, prezident ničím nepřekvapil. Zůstal u svých předsudků a svého obvyklého zjednodušování.“ (reakce na prezidentův vánoční projev; ČTK 26. prosince 2015)

■ „I když s prezidentem republiky nemáme na všechno stejný názor, i pro rok 2016 platí, že budeme v pravidelném kontaktu a budeme spolupracovat v zájmu občanů a dobrého fungování České republiky.“ (novoroční oběd v Lánech; ČTK 2. ledna 2016).

ČTK

■ „Jsme s vysokou pravděpodobností jediná země v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády. Já se s tím vyrovnám, ale vadí mi, že tím Zeman děsí moje děti, celou rodinu a přátele… Tyto výroky prezidenta pokládám za hloupé, zbytečné a nebudu na ně v této zcela nepatřičné rovině reagovat. Trvám na tom, že vztahy premiéra a prezidenta mají být profesionální a v zájmu dobrého fungování státu k nim takto budu i nadále přistupovat.“ (ČTK 26. ledna 2016)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner