Zeman: Vystrčilova cesta? Klukovská provokace. Už ho nebudu zvát na Hrad

Miloš Zeman na Primě (Jiří Ovčáček)

Miloš Zeman na Primě | FOTO: Jiří Ovčáček

Prezident Miloš Zeman se po dlouhých týdnech ukázal na delší dobu na veřejnosti, a to v předtočeném pořadu Partie Terezie Tománkové na FTV Prima. Unaveně působící hlava státu se zlomenou rukou po pádu za neznámých okolností se vyjádřila k vývoji koronavirové pandemie a zastala se premiéra Andreje Babiše, který vyzýval k cestování po Česku, zatímco sám odjel na Krétu, a naopak zkritizovala předsedu senátu Miloše Vystrčila, kterého prý již nebude zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě.

Zeman sdělil, že se setká s premiérem Andrejem Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Prezident jmenoval několik setkání, která ho čekají, aby demonstroval, že má nějaký pracovní program – často je totiž kritizován za to, že ve srovnání s jinými státníky téměř žádný nemá.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Pro mne je základní údaj nikoli počet nakažených, ale počet zemřelých. Nákazu můžete vyléčit,“ zhodnotil Zeman vývoj koronavirové pandemie v České republice. „Prosím všechny občany: Nepodléhejte panice,“ uvedla hlava státu. Sám Zeman byl přitom dlouhé měsíce izolován právě kvůli hrozbě nákazy. Podle prezidenta by roušky a další omezující opatření neměly být zaváděny plošně, ale selektivně.

Moderátorka prezidentovi připomněla, že některé země chtějí Česko zařadit mezi rizikové státy, on sám zmínil Maďarsko. „Ten způsob, jak se bránit, tedy uzavřením hranic, podporuji,“ okomentoval Zeman maďarské rozhodnutí. Tománková zmínila, že jedna věc je podpora cestování v Česku a druhá věc je, že premiér Babiš nešel příkladem a odjel v létě do Řecka. „Kréta je taky hezká. Buďme tolerantní,“ usmál se Zeman.

Prezident se samozřejmě vyjádřil i k Vystrčilově cestě na Tchaj-wan. „Hodnotím to jako klukovskou provokaci,“ prohlásil. Zeman si myslí, že předseda senátu se svým rozhodnutím odjet na tuto návštěvu odklonil od české zahraniční politiky, protože jeho návrh na cestu odmítli prezident, premiér i předseda sněmovny. „Takže z toho vyvozuji, že není důvod, aby se pan předseda Vystrčil nadále účastnil porady ústavních činitelů. Nebudu ho nadále zvát,“ oznámil. Cesta senátní delegace podle Zemana nepřinese České republice nic.

Předseda senátu Miloš Vystrčil a tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen (Twitter Senátu Parlamentu ČR)

Dalším tématem bylo oznámení vdovy po Jaroslavu Kuberovi o tom, že nepřijme vyznamenání pro svého zesnulého muže. „Víte, u někoho, a to nemluvím jen o paní Kuberové, trvá jakýsi bolševický názor, že přátelé mohou být jenom ti, kdo se ve všem shodují,“ prohlásil Zeman. „Paní Kuberová se teď ocitla ve světle ramp. Vydává různá prohlášení, která podle mě nestojí za to komentovat,“ odpověděl prezident na sdělení Věry Kuberové, že její rozhodnutí je ovlivněno tím, že jí lhal kancléř Vratislav Mynář.

Zeman zopakoval, že článek „Hitler je gentleman“, o který se už celá léta vede spor, Ferdinand Peroutka napsal. „Já jsem ten článek na vlastní oči četl,“ uvedl s tím, že navíc existují ještě další texty, které dokazují, že „velký novinář uklouzl“. Vysvětlení, proč se článek nenašel, Miloš Zeman nemá. „Představa, že něco čtete, vryje se vám to do paměti a pak vám někdo říká, že jste se mýlil, je absurdní,“ stojí si za svým Zeman.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]