Zeman zaostává u Čechů v důvěryhodnosti výrazně za Čaputovou

ČT

Ze světových politiků, kam byly zahrnuty i hlavy Česka a Slovenska, Češi nejvíce důvěřují slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Miloš Zeman skončil až za ní a má vysoký stupeň nedůvěry. Jsou tam ale ještě další zajímavá zjištění.

Je třeba podotknout, že průzkumu se neúčastnili jen lidé, kteří mohou volit, ale občané starší 15 let. Zuzana Čaputová je z celé tabulky jediná, která se dostala s důvěrou přes padesát procent, má 54 procent. Zeman pouze 46. Zajímavý je ještě velký rozdíl ohledně nedůvěry. Zatímco Čaputové nedůvěřuje jen 18 procent lidí, Zemanovi celých 50.

Pozoruhodné je, že Angela Merkelová a Vladimir Putin jsou hodnoceni dost podobně. Merkelové důvěřuje 23 procent a nedůvěřuje 68, zatímco Putinovi důvěřuje 20 procent obyvatel Česka a nedůvěřuje 69 procent.

Zemana může potěšit aspoň to, že ho každý zná, protože o něm nikdy neslyšelo jen jedno procento občanů a o Čaputové 14 procent. Ačkoliv je známo, že Čechy zahraniční politika moc nezajímá, tak zarazí, že čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nezná 49 procent. Ale třeba se jim to asijské jméno špatně pamatuje.

Ukazuje se to, co mnozí vnímají i bez průzkumů, že je česká společnost rozdělená na dvě poloviny, a to dost výrazně. Zemanův výsledek ukazuje, že díky zahrnutí tříletého období před dosažením plnoletosti momentální obyvatel Hradu (Lán) na svou poloviční podporu dosahuje oblibou u starších ročníků.

CVVM

Ačkoliv se občas někdo zasní nad tím, jak by bylo hezké, kdyby naše společnost byla ve svých postojích jednotnější, nezdá se, že by to bylo možné, a ani to, že by to bylo dobré. Těžko se tady hledá nějaký kompromis s lidmi, kterým nevadí mnohokrát usvědčený lhář a služebníček cizích mocností. O jeho životním stylu (abychom to nazvali jemně) a charakterových vlastnostech škoda mluvit. To už je záležitost jakési estetiky, která se někomu obtížně vysvětluje, ale na věci to nic nemění.

Odchod Zemana z politiky nebude znamenat odchod poloviny občanů, kteří mají jakousi poruchu poznání a cítění. Pokud někdo takový názor bude považovat za výraz elitářství, odpověď na to existuje. Pokud má polovina lidí opačný názor, než mám já, proč bych měl mít kvůli tomu špatné svědomí?

O zákrutech české mysli bychom mohli spekulovat dál. Třeba jak se stalo, že Merkelová ohledně nedůvěry dopadla stejně jako V. V. Putin. Co tady lidem provedla tak hrozného? Zotročila nás nuceným nasazením ve Škodovce? Poslala sem islámské hordy? Seskákali na její rozkaz v pohraničí sudetští parašutisté? Provozuje tady její vláda nějakou obdobu ruského Sputniku?

Vztahem k Německu jako zemi to asi úplně nebude. Jiný průzkum za letošní listopad hlásí, že na stejné stupnici, jako je známkování ve škole, by Německo dostalo známku 2,66, zatímco Rusko dostalo 3,33. Izrael měl 3,3, kdyby to někoho zajímalo.

V každém případě jsou čísla o Zemanovi a dalších státnících podnětem k úvahám pro naše příští prezidentské kandidáty. Jak oslovit některé Zemanovy fanoušky a nesnížit se přitom na Zemanovu bídnou úroveň? Jediné plus je, že Zeman už nikdy kandidovat nebude, tak to snad nebude vyloženě nutné. Je tam ovšem to „snad“. Rezervoár strašlivých postav máme u nás dost rozsáhlý a nejmenované síly včetně zahraničních rády přispěchají s nezištnou podporou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner