Zeman zase obchází ministra zahraničí a ambasádu a jedná o Sputniku V

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Sice se pořádají okázalé schůzky „nejvyšších ústavních činitelů“, tedy jen některých, aby se prý koordinovala zahraniční politika, ale Hrad Miloše Zemana si stejně dělá, co chce. Nejen že Zemanovi lidé nic nekoordinují, ale ani se nenamáhají o tom něco sdělit.

Redakce iDNES.cz se ptala Hradu, zda tam usilují o to, aby se ruská vakcína mohla do České republiky dostat dříve než do jiných států. „Podnikáme kroky, ale nebudu sdělovat žádné podrobnosti, a to v zájmu celé věci,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

FORUM 24 (archiv)

Ministr zahraničí Tomáš Petříček sdělil: „Nemám o tom informace. Bezpečné očkování je pro mě prioritou. V Česku není vakcína Sputnik schválena, schválena není ani v EU. Nemám informace o tom, že by některý ze schvalovacích procesů měl být v dohledné době ukončen. Pokud dostaneme z ministerstva zdravotnictví informaci, že je třeba pomoci v tomto směru i diplomatickým úsilím, jsme na to připraveni.“ České velvyslanectví v Moskvě neví o hradním kutilství taky nic: „Velvyslanectví ČR v Moskvě v rámci svých povinností monitoruje informace o vývoji všech ruských vakcín proti covid-19. V současné době však není součástí aktivního vyjednávání o dodávkách žádných vakcín, které nemají povinnou evropskou nebo českou registraci,“ sdělil Jan Jindřich, tiskový mluvčí ambasády.

Takže je to jako vždycky. Zeman a jeho lidé si jedou vlastní linii a nějak je nezajímá, že tu máme taky vládu, ministerstvo zahraničí a velvyslanectví v Moskvě. Tohle už Zeman předvedl několikrát. Poslal do Číny vyjednávat Vratislava Mynáře, Martina Nejedlého a Jaroslava Tvrdíka a nikdo o tom předem taky nic nevěděl. Jeden bez bezpečnostní prověrky, další bez jakékoli oficiální funkce a jeden pročínský lobbista.

Zeman je velmi snaživý. Rusové v některých ohledech ne, protože se ještě nenamáhali o schválení své vakcíny v Evropě ani požádat. V Brazílii mezitím zjistili, že jim tam dodali Sputnik V, který má jiné vlastnosti, než jsou ty popsané v článku ruských vědců v odborném časopise Lancet. Proč by ale tahle partička nevyzkoušela vakcínu rovnou na nás, že. Miloš Zeman už se naočkoval tou západní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]