Zeman zase přispěchal sehrát roli Putinova kolaboranta

Miloš Zeman a Vladimir Putin (ČTK)

Miloš Zeman a Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Poté, co se se vyslovil Matěj Stropnický, který původce iniciativy přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou označil za „pseudohrdiny a geopolitické pidiratlíky“, přispěchal s kolaborantsvím vůči Kremlu samozřejmě také Hrad. Miloši Zemanovi se aktivita také nelíbí.

Zeman prostě pokračuje ve své úslužnosti vůči Moskvě. K přejmenování náměstí po zavražděném odpůrci Putina Borisi Němcovovi se prostřednictvím Jiřího Ovčáčka nechal slyšet pro Lidovky.cz: „Jde jednoznačně o krok politický. Klasický projev malé upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat a u toho být schován za bukem.“

Od Zemana, který je trvale schován za bukem někde v Lánech, to skutečně sedí. Tam se oddává svým pyžámkovým dnům a vidět ho moc není. Co si údajně myslí, se dozvídáme jen prostřednictvím výkřiků fámula Ovčáčka, kterého Hrad označuje za mluvčího, ačkoliv by spíše sedělo označení „vedoucí plivací kanceláře zhanobeného úřadu prezidenta republiky“.

Pokud Zeman není ruský agent, tak se tak chová. K takové roli ostatně nikdo nepotřebuje nějaký formální podpis nebo krycí jméno. Prostě jen slouží a slouží. Po ovoci poznáte je. Ten výrok by měl agilní „konzervativní katolík“ Ovčáček z nějaké knížky znát. Ne, nepsal to soudruh Kojzar v Haló novinách, kde intelektuální titán Ovčáček také působil.

Kdysi Zeman jednal o splátce ruského dluhu tak úspěšně, že jsme z něj moc neviděli. Pak vykládal, jak věří ministru Lavrovovi, že na východní Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci. Co na tom, že jich tam už dost chytili a nafilmovali, a to včetně nejmodernější ruské výzbroje. Rozšířil formulaci, že se v Česku „vyráběl“ novičok, což kremelská média radostně hned citovala.

Eric Drooker

Zatímco Zeman zakázal americkému velvyslanci přístup na Hrad, na ruské ambasádě je pečený, vařený, a zřejmě velmi dobře naložený. Jednou se tam nakazil virózou tak intenzivně, že vstoupil do dějin jako druhý člověk, který zneuctil korunovační klenoty. Víme, kdo byl ten první, je to asi osm desetiletí. Poradce mu dělá pan Nejedlý, o jehož někdejších aktivitách v Rusku nevíme nic, protože má jakousi mezeru v životopise. Asi to muselo být důležité, když Nejedlého vzal na setkání s Putinem a velvyslance Remka nechal ponižujícím způsobem v předsálí. K památným okamžikům patří, jak Putinovi vykládal, že novinářů je příliš mnoho a měli by se postřílet. Tohle už přišlo trapné i ruskému vůdci, zvlášť když se ví, že v Rusku občas nějakého toho novináře zastřelí a náhodou je to zrovna někdo z těch mála opozičních, co ještě zbyli. Zeman nemá ani soudnost, ani vkus. Pokud to není společenský primitiv, tak se tak vyjadřuje.

Co naděláme. Po Miloši Zemanovi se jednou nebude nejspíš jmenovat nic. Není proč.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články