To, že za výbuchy ve Vrběticích nejspíš stojí ruští agenti, zjistili vyšetřovatelé nejpozději loni na podzim. V té době přišel prezident ČR Miloš Zeman s kritikou ředitele Bezpečnostní informační služby a pak požadoval tajné informace o ruských rozvědčících v Česku.
Podle zjištění webu Seznam Zprávy ověřených z několika zdrojů zlom ve vyšetřování přišel loni na podzim, kdy detektivové prokazatelně spojili výbuch a smrt dvou zaměstnanců skladu s agenty ruské vojenské rozvědky Alexanderem Miškinem a Anatolijem Čepigou. A to jsou titíž, kteří v roce 2018 otrávili v Anglii bývalého rozvědčíka Alexeje Skripala a jeho dceru.
Jak dále uvádí zpravodajský server Seznam, právě v podzimních měsících 2020, stalo se tak v říjnu či listopadu, policisté po delší době opět rozjeli výslechy hlavních svědků výbuchu. Už tehdy se většina otázek vyšetřovatelů točila kolem Miškina a Čepigy, kteří se těsně před výbuchem skladu firmy Imex Group pohybovali v Česku s falešnými pasy. Pravou totožnost Miškina s Čepigou zná svět až od roku 2018, kdy novináři a britské úřady poprvé zveřejnili, kdo podle vyšetřování stojí za útokem na Skripala a jeho dceru novičokem ve městě Salisbury. K tomu se datuje i první vážný konflikt mezi Zemanem a BIS. Prezident tvrdil, že novičok se vyrábí i v Česku, a požádal kontrarozvědku, ať to prověří. Ta ve své výroční zprávě oficiálně uvedla, že podezření prozkoumala a výrobu novičoku v Česku nepotvrdila.
Objevily se také přesvědčivé důkazy, že Miškin s Čepigou nebyli turisté, za které se vydávali, ale že jde o operativce jednotky GRU vycvičené pro násilné akce. Ve vrbětickém případu se oba vydávali za obchodníky se zbraněmi, kteří mají zájem o nákup munice. Českým vyšetřovatelům po nich zůstaly kopie falešných pasů z Moldavska a Tádžikistánu. „Neruské“ pasy zmínil i český prezident ve svým televizním projevu, kdy kritizoval BIS za dlouholetou neexistenci ruské stopy. Naopak, Zeman oznámil, že existuje i druhá vyšetřovací verze vrbětické kauzy, a to, že šlo o neodbornou manipulaci s výbušninami. Na to mu ministr vnitra Jan Hamáček vzkázal, že policie vyšetřuje jen účast ruských rozvědčíků, a premiér Andrej Babiš to potvrdil v pondělí po osobním setkání s českým prezidentem.
Miloš Zeman právě loni v říjnu nejprve v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že má „materiál“, který se týká ředitele BIS Michala Koudelky. Mělo se jednat o soubor údajných Koudelkových manažerských chyb při řízení tajné služby. O měsíc později pak Miloš Zeman zaúkoloval BIS, ať mu předá citlivé informace o ruských zpravodajcích v Česku. Jeden z úkolů, jak vyplynulo z detailů žádosti, které zveřejnil Český rozhlas, například zněl: „Zabezpečte informace a poskytněte mi zprávu, kteří konkrétní ruští zpravodajští důstojníci působí v Česku, kteří Češi spolupracují s ruskými zpravodajci, jaké informace jim předávají a jak spolupráce vypadá.“
Web Seznam Zprávy také připomíná, že Zeman jako hlava státu má ze zákona nárok na informace o tajných službách, přesto podle bezpečnostních expertů i poslanců kontrolujících činnosti BIS byl tento loňský požadavek spíše za hranou. Kdyby požadovaná data unikla, byli by v ohrožení operace BIS i někteří její příslušníci. BIS proto informace odmítla Hradu předat, což jako správný postup stvrdili i poslanci. Prezident opakovaně odmítl návrh vládního kabinetu na povýšení Michala Koudelky do hodnosti generála. Je rozhodnutý tak udělat, až bude tragédie ve Vrběticích podle něj řádně došetřena.