Zeman zaútočil na šéfa BIS v čase, kdy se provalila ruská stopa v kauze Vrbětice

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

To, že za výbuchy ve Vrběticích nejspíš stojí ruští agenti, zjistili vyšetřovatelé nejpozději loni na podzim. V té době přišel prezident ČR Miloš Zeman s kritikou ředitele Bezpečnostní informační služby a pak požadoval tajné informace o ruských rozvědčících v Česku.

Podle zjištění webu Seznam Zprávy ověřených z několika zdrojů zlom ve vyšetřování přišel loni na podzim, kdy detektivové prokazatelně spojili výbuch a smrt dvou zaměstnanců skladu s agenty ruské vojenské rozvědky Alexanderem Miškinem a Anatolijem Čepigou. A to jsou titíž, kteří v roce 2018 otrávili v Anglii bývalého rozvědčíka Alexeje Skripala a jeho dceru.

Francouzský prezident Emmanuel Macron (profimedia.cz)

Jak dále uvádí zpravodajský server Seznam, právě v podzimních měsících 2020, stalo se tak v říjnu či listopadu, policisté po delší době opět rozjeli výslechy hlavních svědků výbuchu. Už tehdy se většina otázek vyšetřovatelů točila kolem Miškina a Čepigy, kteří se těsně před výbuchem skladu firmy Imex Group pohybovali v Česku s falešnými pasy. Pravou totožnost Miškina s Čepigou zná svět až od roku 2018, kdy novináři a britské úřady poprvé zveřejnili, kdo podle vyšetřování stojí za útokem na Skripala a jeho dceru novičokem ve městě Salisbury. K tomu se datuje i první vážný konflikt mezi Zemanem a BIS. Prezident tvrdil, že novičok se vyrábí i v Česku, a požádal kontrarozvědku, ať to prověří. Ta ve své výroční zprávě oficiálně uvedla, že podezření prozkoumala a výrobu novičoku v Česku nepotvrdila.

Objevily se také přesvědčivé důkazy, že Miškin s Čepigou nebyli turisté, za které se vydávali, ale že jde o operativce jednotky GRU vycvičené pro násilné akce. Ve vrbětickém případu se oba vydávali za obchodníky se zbraněmi, kteří mají zájem o nákup munice. Českým vyšetřovatelům po nich zůstaly kopie falešných pasů z Moldavska a Tádžikistánu. „Neruské“ pasy zmínil i český prezident ve svým televizním projevu, kdy kritizoval BIS za dlouholetou neexistenci ruské stopy. Naopak, Zeman oznámil, že existuje i druhá vyšetřovací verze vrbětické kauzy, a to, že šlo o neodbornou manipulaci s výbušninami. Na to mu ministr vnitra Jan Hamáček vzkázal, že policie vyšetřuje jen účast ruských rozvědčíků, a premiér Andrej Babiš to potvrdil v pondělí po osobním setkání s českým prezidentem.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Miloš Zeman právě loni v říjnu nejprve v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že má „materiál“, který se týká ředitele BIS Michala Koudelky. Mělo se jednat o soubor údajných Koudelkových manažerských chyb při řízení tajné služby. O měsíc později pak Miloš Zeman zaúkoloval BIS, ať mu předá citlivé informace o ruských zpravodajcích v Česku. Jeden z úkolů, jak vyplynulo z detailů žádosti, které zveřejnil Český rozhlas, například zněl: „Zabezpečte informace a poskytněte mi zprávu, kteří konkrétní ruští zpravodajští důstojníci působí v Česku, kteří Češi spolupracují s ruskými zpravodajci, jaké informace jim předávají a jak spolupráce vypadá.“

Web Seznam Zprávy také připomíná, že Zeman jako hlava státu má ze zákona nárok na informace o tajných službách, přesto podle bezpečnostních expertů i poslanců kontrolujících činnosti BIS byl tento loňský požadavek spíše za hranou. Kdyby požadovaná data unikla, byli by v ohrožení operace BIS i někteří její příslušníci. BIS proto informace odmítla Hradu předat, což jako správný postup stvrdili i poslanci. Prezident opakovaně odmítl návrh vládního kabinetu na povýšení Michala Koudelky do hodnosti generála. Je rozhodnutý tak udělat, až bude tragédie ve Vrběticích podle něj řádně došetřena.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]