Zeman znovu útočí na Sobotku: Lže on nebo jeho lidé

ČTK

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět slovně napadl předsedu vlády. Ten si na Twitteru postěžoval, že na slavnostní novoroční oběd v Lánech nebyla pozvána jeho manželka. Naopak hlava státu tvrdí, že pozvala nejen Sobotkovu ženu, ale i jeho dvě děti. Premiérovo dřívější tvrzení se tak podle něj nezakládá na pravdě. Předseda vlády dnes Zemanova slova odmítl. Pokud Hrad formát novoročního oběda přehodnotil a zúčastní se ho i manželky, vítá to.

Sobotka si postěžoval na internetu

Zeman dnes Sobotkovo vyjádření na Twitteru označil za „lež jako věž“. „Na tradiční novoroční oběd se sejdeme s panem prezidentem 2. ledna. Hrad navrhl, aby to bylo bez manželek, tož ryze pracovní,“ napsal premiér den předtím na sociální síti.

sobotka hrad obed

Zeman uvedl, že na novoroční oběd pozval premiéra s jeho paní i jeho dvě děti, aby si mohly prohlédnout lánský zámek. Hrad podle prezidenta nevydal žádný pokyn nebo návrh, aby se novoroční setkání uskutečnilo bez partnerek. „Buď si to vymyslel sekretariát ministerského předsedy, nechci pátrat po důvodech, kterého k tomu vedly, a chci pevně věřit, že si to ministerský předseda nevymyslel sám,“ prohlásil Zeman.

Účast manželek prý zamítl šéf protokolu

Úřad vlády se proti tvrzení prezidenta ohradil. To, aby se oběd uskutečnil bez doprovodu obou politiků, podle něj navrhl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt 10. prosince v telefonickém rozhovoru se šéfkou Sobotkova kabinetu Bělou Hejnou. „Tento nestandardní požadavek KPR byl z jeho strany odůvodněn zejména velkým množstvím pracovní agendy k řešení mezi prezidentem a předsedou vlády ČR,“ uvedl úřad vlády.

Sobotka podle něj nabídku přijal a Hejná o tom informovala ve stejný den Forejta, který to vzal na vědomí. „Do této chvíle neproběhla mezi Úřadem vlády ČR a Pražským hradem žádná oficiální komunikace, kde by byla oznámena změna formátu tak, jak jej původně navrhl pan Jindřich Forejt,“ konstatuje také úřad.

Spory o organizační aspekt novoročního oběda mohou dokreslovat napjaté vztahy obou politiků z poslední doby. Dá se očekávat, že právě při společném setkání v Lánech se jich oba politici, kteří se výrazně rozchází například v názoru na migraci, dotknou.

Ovčáček čeká Sobotkovo vysvětlení

Kvůli postoji k uprchlíkům se nedávno ostře střetli v médiích. „Novoroční oběd bude jistě spojen i s hodnocením roku 2015 a pan premiér bude mít vynikající příležitost osvětlit, proč se rozhodl na základě přání svých poradců útočit na levicového prezidenta,“ sdělil již dříve Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Rozdíly v pohledu na migraci se naplno projevily po 17. listopadu, kdy Zeman vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Prezident se podle předsedy vlády zařadil tímto krokem mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Účastí na akci prý legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti. Zeman nedlouho poté Sobotku obvinil z toho, že svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost Česka. Reagoval tak na Sobotkova slova, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci.

Manželky jsou zvány vždy

Novoročních obědů se běžně účastní i manželky prezidenta a premiéra. V minulosti se ale několikrát stalo, že z osobních důvodů obědvala dvojice předních politiků bez partnerek. Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) opakovaně na novoroční oběd s tehdejším prezidentem Václavem Klausem dorazil bez manželky, s níž tehdy již nežil. V roce 2013 pak dokonce premiér Petr Nečas (ODS) pozvání prezidenta na novoroční oběd vůbec nevyslyšel a absenci zdůvodnil rodinnými důvody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner