Zeman zřejmě šetří na důchod. Na Klokánky nedává tolik, co slíbil

Miloš Zeman (facebook)

Miloš Zeman | FOTO: facebook

Když se Miloš Zeman stal prezidentem, založil fond, do nějž se zavázal posílat třetinu svého platu. Po mnoha letech a několika zvýšeních mzdy hlavy státu však realita neodpovídá tomu, co Zeman slíbil. Koho to však ještě může překvapit.

Prvotně měl prezidentský fond sloužit ke snížení státního dluhu. Zeman se domníval, že se k němu přidají i další politici a částka tak bude stoupat. V roce 2013, když současný prezident startoval svůj první mandát, byl jeho plat 186.300 Kč.  Slibovaná třetina tedy činila 62.100 Kč. Na účet po zaokrouhlení putovalo rovných šedesát tisíc.

Vzhledem k tomu, že k Zemanovi se vyjma Andreje Babiše nepřidal nikdo, rozhodl se prezident v roce 2015 změnit účel svého „spoření“. Vybral daleko potřebnější Klokánky, starající se o ohrožené děti. I pro ně platilo, že třetina prezidentského platu bude patřit jim.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Částka se ovšem měla navýšit, protože i mzda hlavy státu byla změněna. Konkrétně na 204.600 Kč. Na prezidentský účet mělo tedy každý měsíc dorazit 68.200. To se ovšem nestalo. Stejně jako v dalších letech. Zemanův plat postupně rostl. Letos už dosáhl na 274.500 korun. Podle slibu se tak mohli v Klokáncích těšit na 91.500 každý měsíc. Kdo by však ještě bral Zemanovo slovo vážně. Jak upozornil deník Blesk, na zvláštní účet putuje stále pouze 60 tisíc.

Dva měsíce na začátku roku na něj dokonce nepřibyla ani koruna, což Zeman vysvětluje tím, že nevěděl, jak dopadnou volby a pak na to zapomněl. Podle Jiřího Ovčáčka je šedesát tisíc pěkná suma a tím považuje situaci za uzavřenou.

Je pravda, že každá koruna na ohrožené děti je potřebná a prezidentův příspěvek je důležitou podporou. Bylo by však ještě lepší, kdyby Miloš Zeman držel slovo a tím šel nejen dětem příkladem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com