Truchlivý svět prezidentovy samoty

(Jan Šibík)

FOTO: Jan Šibík

Podle posledního průzkumu agentury KantarCZ je s prací prezidenta Zemana spokojeno jen dvacet procent obyvatel České republiky. Za dosud rekordní (pro autora tohoto článku stále však překvapivě nízkou) neoblíbeností stojí vedle milosti, kterou udělil vedoucímu lánské lesní správy Balákovi, nepochybně i prezidentovo hodnocení ruského vpádu na Ukrajinu.

Je to jednoduché. Ti, kteří až dosud považovali Miloše Zemana za poťouchlé zlo ohrožující českou demokracii, státnost, ale i kulturu (v nejširším slova smyslu) ve svém postoji setrvali. Naopak mnoho těch, kteří Zemana pro jeho ruské patolízalství vášnivě podporovali, nyní prezident hluboce zklamal.

O Putinovi řekl přece, že je šílenec! Postavil se na stranu Ukrajiny – pravda, až po několika dnech, které vzbuzovaly naději, že to Fialovi a celé pražské kavárně zase jednou pořádně nandá! Dokonce vítá uprchlíky!

V očích mnoha (podotýkám, jistě ne všech) dosavadních stoupenců se Miloš Zeman postavil na stranu nenáviděné Ameriky, nenáviděného Západu, nenáviděné demokracie, na stranu veřejnoprávní České televize, na stranu pražské kavárny, která se snaží uprchlíkům pomáhat. Jednoduše na stranu všeho, co stojí v myšlení těchto lidí za jejich mizerným pocitem ze světa, jenž je obklopuje.

Během pietního aktu na Olšanských hřbitovech Zeman prohlásil, že podle historiků pocházelo šedesát až osmdesát procent příslušníků Rudé armády, kteří osvobozovali Československo, z Ukrajiny. Doslova řekl: „Mnozí z nich zde padli. Máme vůči nim dluh a dluhy se mají splácet. Jsem rád, že Česká republika tento dluh splácí jak podporou dnes bojující Ukrajině, tak přijetím uprchlíku před válkou.“ V očích někdejšího Zemanova stoupence – toho největšího bojovníka za všeobecné hulvátství – musela taková slova probudit smutný pocit přítelovy zrady.

Jsou tu však i ti první. Ti, pro něž ani to nejsiláčtější prohlášení nesmyje Zemanovu morální spoluodpovědnost za napadení Ukrajiny. Na Olšanských hřbitovech to Zemanovi připomněly desítky protestujících, kteří se postarali, aby měl jejich transparenty stále na očích.

Ano, on to byl, kdo prohlásil, že okupace Krymu je fait accompli – hotová…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]