Zemana a Mynáře měla zajímat minulost Petra Pavla. Chtěli informace od advokáta generálova spolužáka

Miloš Zeman a Vratislav Mynář v Číně v roce 2017 (ČTK)

Miloš Zeman a Vratislav Mynář v Číně v roce 2017 | FOTO: ČTK

Miloš Zeman a vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář se měli v polovině listopadu na Pražském hradě setkat s bývalým vojenským prokurátorem Miroslavem Kříženeckým. Informoval o tom Deník N. Jedním z témat jejich schůzky měla být minulost kandidáta na prezidenta Petra Pavla. V médiích nedávno vystoupil Pavel Beneš, klient Kříženeckého, podle kterého Pavel o své minulosti nemluví pravdu. Se zveřejněním příběhu mu měl pomoci právě advokát.

Pavel Beneš je bývalým spolužákem uchazeče o funkci prezidenta Petra Pavla. Ke konci října v deníku Právo promluvil o době jejich společných studií tříletého vojenského zpravodajského kurzu, do kterého oba nastoupili roku 1988. Bývalého generála Pavla obvinil z toho, že o době studií neříká pravdu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Pavlu Benešovi měl pomáhat se zveřejněním jeho výpovědi právě někdejší advokát ruské ambasády Miroslav Kříženecký a jeden další politik, jak advokát uvedl. Odmítl ho ovšem jmenovat. Účast třetí osoby každopádně potvrdil i šéfredaktor deníku Právo Zdeněk Porybný.

Asi měsíc po vydání Benešovy výpovědi si prezident pozval Kříženeckého na Hrad. „Je to 14 dní, maximálně tři týdny,“ odpověděl advokát na otázku, kdy obdržel prezidentovo pozvání na Pražský hrad. „Miloš si mě čas od času zve,“ dodal s tím, že předem nevěděl, čeho se schůzka bude týkat. Jsou prý přáteli přes než čtyřicet let. Kříženecký mimo jiné zastupoval ruské velvyslanectví a před dvaceti lety kandidoval za komunisty na prezidenta.

Na jednání byl přítomen kromě Miloše Zemana i Vratislav Mynář. „Ani nevím, proč na té schůzce byl, to nevím,“ okomentoval Kříženecký. „Já jsem říkal: Hele, Miloši, jsme kamarádi takovou dobu, tak snad si můžeme pohovořit, ale on mi řekl: Ne, já před ním nemám žádné tajnosti. Tak tam byl a tím to končí,“ řekl.

Témata, která na schůzce probírali, Miroslav Kříženecký neuvedl, přiznal ovšem, že se mimo jiné bavili o Pavlu Benešovi a jeho svědectví. Prezidentovi ani šéfovi jeho kanceláře toho nemohl moc říct, jelikož je vázán advokátním tajemstvím.

Andrej Babiš (ANO) a Viktor Orbán (Úřad vlády)

„Miloš se mě vlastně ptal, co je s tím generálem. Já jsem mu říkal, že jak se něco dozvím, řeknu mu to, a jelikož se mu nedá zavolat přímo, Mynář mi dal svou vizitku, na kterou mi napsal i osobní číslo,“ dodal.

Mynáře se tedy advokát pokusil tento týden kontaktovat s informací, že Pavel Beneš má v plánu vydat pokračování. „Pokusil jsem se mu v úterý odpoledne volat, ale už se se mnou o tom asi nechce bavit. Přitom když jsme seděli u Miloše, říkali, že když něco budu vědět, mám zavolat,“ dodává a zároveň vyloučil, že by toto téma probíral s prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým.

Pavel Beneš podle jeho slov o schůzce na Hradě netušil, stejně jako nemá přehled o dalších aktivitách svého právního zástupce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články