Zemana zdravotníci přeložili na běžný pokoj, prezident se na dálku spojí s Babišem i Fialou

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) ve čtvrtek před polednem informovala, že prezident Miloš Zeman mohl být díky poskytnuté léčbě a péči přesunut z pracoviště intenzivní medicíny na standardní pokoj. Pravděpodobný nastávající premiér Petr Fiala přitom v úterý řekl, že má z Hradu informace, že se s ním chce hlava státu setkat právě ve chvíli, kdy dojde k přeložení na normální pokoj. Oba politici by se spolu měli spojit v sobotu prostřednictvím videokonference, stejně má už v pátek proběhnout schůzka prezidenta s Andrejem Babišem. Miloš Zeman je v ÚVN hospitalizovaný téměř měsíc, jeho přesná diagnóza stále oznámena nebyla.

„Prezident republiky Miloš Zeman se ve dnech 2. až 4. listopadu 2021 v Ústřední vojenské nemocnici opakovaně setkal se svými rodinnými příslušníky. Další kroky jsou plánovány s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a platná opatření Ústřední vojenské nemocnice. Ve spolupráci s ÚVN bude využit mimo jiné šifrovaný systém videokonferencí. 5. listopadu se prezident republiky spojí s předsedou vlády Andrejem Babišem. 6. listopadu bude prezident republiky prostřednictvím videokonference jednat s předsedou Občanské demokratické strany Petrem Fialou,“ oznámil ve čtvrtek odpoledne mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček s tím, že Zeman rozdal prezidentské kanceláři i další úkoly související s demisí současné vlády.

()

„Prezident republiky je hospitalizován v ÚVN od 10. října 2021. Důvodem byla dekompenzace známého chronického onemocnění, ke které vedl zhoršený příjem potravy a tekutin. Zdravotní stav při příjmu do nemocnice nepochybně vyžadoval intenzivní péči. Léčba, a to zejména komplexní nutriční podpora, poskytnutá na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a ÚVN, vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu. Dnes, tj. ve čtvrtek 4. listopadu 2021, byl prezident republiky přeložen na standardní lůžko Rehabilitačního oddělení ÚVN,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Podle portálu Novinky.cz se přesun hlavy státu na jiný pokoj odehrál za asistence policie v tajnosti podzemním tunelem, který měl dokonce krátce před „stěhováním“ prezidenta projít i psovod se svým čtyřnohým svěřencem. Nejspíš aby zkontroloval, zda tam například není nastražená bomba. Web také spekuluje, že podzemní tunel mohl být pro transport zvolen proto, aby Zemana neviděli či nenatočili novináři. Výhled jim totiž zakrývaly i přistavené popelnice.

Lídr koalice SPOLU Petr Fiala v úterý po jednání s koalicí Pirátů a STAN novináře informoval, že je v kontaktu s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem, podle nějž se hlava státu prý na setkání s Fialou těší. Ke schůzce má dojít právě po přeložení Miloše Zemana na standardní nemocniční pokoj. Pravděpodobný budoucí premiér přitom o setkání požádal už krátce po říjnových parlamentních volbách, které koalice SPOLU vyhrála před hnutím ANO a koalicí Pirátů a STAN. Ve čtvrtek Fiala nejprve uvedl, že termín schůzky zatím nemá. „Předpokládám, že ho dostanu, jakmile to bude možné,“ řekl. Později odpoledne pak setkání prostřednictvím videokonference oznámila prezidentská kancelář.

ÚVN zpřísnila pravidla pro návštěvy pacientů od středy. Do odvolání jsou zakázané návštěvy osob hospitalizovaných na akutních odděleních. Důvodem je podle nemocnice zhoršující se epidemická situace v zemi související s výskytem covidu-19 a dalších respiračních onemocnění.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

S prezidentem odjela z lánského zámku ambulance kolem poledne 10. října, a to krátce po odjezdu premiéra Andreje Babiše (ANO), který se předtím se hlavou státu sešel na zhruba půlhodinové jednání. Podle Hradu byl prezident v předcházejících dvou týdnech nemocen, hlasoval kvůli tomu ve sněmovních volbách přímo v Lánech a na doporučení svého ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala zrušil účast v televizní debatě.

Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad.

ÚVN v minulých dnech oznámila vznik multioborového konzilia, jehož složení zveřejnit nechce. Členství potvrdil končící rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima, z informací ČTK a serverů Seznam Zprávy a iDNES.cz také vyplývá, že dalšími členy budou chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář. Konzilium se poprvé sejde v pátek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]