Zemana nechtějí ukázat z jasných důvodů. Informace, které obyvatele neuklidní

Prezident Miloš Zeman (ČTK/Ondřej Deml)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK/Ondřej Deml

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je jedno z hlavních témat posledních dní. Tak jako dosud pracovníci Kanceláře prezidenta republiky mlží nebo nekomunikují. Přitom je naprosto zřejmé, že se Zemanem je tentokrát něco velmi vážného. Vše začalo jeho nestandardním pobytem v Ústřední vojenské nemocnici a graduje právě teď v těchto hodinách.

Znepokojující informace o tom, že je na tom prezident špatně, se začaly šířit v úterý mezi poslanci a novináři. Pražský hrad nejprve nereagoval, později Ovčáček sdělil, že Zeman je naprosto zdráv a chystá se na povolební vyjednávání. Kancléř bez bezpečnostní prověrky slíbil občanům, že Zemana uvidí, jak půjde volit. I když už dávno nechodí.

Ve středu se stala další nepříliš uklidňující epizoda. Premiér Andrej Babiš si telefonoval s ředitelem Ústřední vojenské nemocnice, který je zároveň ošetřujícím lékařem Miloše Zemana. Zajímal ho stav prezidenta.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Čtvrtek byl zlomový. Hrad musel přiznat, že Miloš Zeman nezvládne jít volit, členové volební komise musí s volební urnou přijít za ním na zámek do Lán. Opět, už podruhé tento týden byl za Zemanem jeho lékař. Znamená to, že Mynář a spol. Zemana neukáží dnes, jak slíbili. Babiš se prořekl, že s prezidentem nemluvil, protože nemá mobil. Dovolá se jen Mynářovi. S prezidentem by prý měl mluvit v neděli osobně.

Ve čtvrtek na zámek do Lán také dorazila dcera Miloše Zemana. Médii se šířila zpráva, že Zeman odmítá opětovný nástup do nemocnice, i když ho k tomu jeho lékař přemlouvá. Zajímavé je, že s variantou, že bude prezident volit na zámku v Lánech a ne v Praze, kde má trvalé bydliště, muselo jeho okolí počítat dopředu, voličský průkaz mu museli vyřídit už v minulých dnech.

Ovčáček mimo jiné řekl, že bude upraven program prezidenta. V neděli měl vystoupit v živě vysílaném pořadu, měl také zahájit povolební jednání se zástupci stran, jehož program podle Ovčáčka prezident pečlivě chystal v minulých dnech. Nic z toho se nejspíše nestane.

Na celé této kauze není nejděsivější, že je prezident nemocný. To tak prostě je, čeká to mnoho lidí a nedá se s tím nic moc dělat. Skutečně děsivé je mlčení úředníků z Hradu, lži a vyprávění o tom, jak je Zemanovi dobře. Ukázat ho ale nemohou. Proč asi, že?

Jak může člověk, který je ve stavu, kdy ho jeho tým odmítá ukázat veřejnosti, zodpovědně vést povolební vyjednávání? Jak může takový člověk rozhodovat o tom, kdo bude premiérem?

Když už toho není schopen sám prezident, měl by alespoň kancléř bez bezpečnostní prověrky Mynář seznámit nejvyšší ústavní činitele se skutečným zdravotním stavem prezidenta a vyhlídkami na jeho případné zlepšení. To vše musí vědět předseda senátu, předseda poslanecké sněmovny a premiér. Je nepředstavitelné, že první dva nejvýše postavení ústavní činitelé nedostávají takto závažné informace a třetí musí volat lékaři, aby se vůbec něco dozvěděl. Mimochodem, ten lékař by Babišovi neměl ani nic sdělovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freecz[email protected]