Zemana vyslýchala inspekce kontrarozvědky. Zjišťuje, kdo vynášel tajné informace

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Prezidenta Miloše Zemana vyslýchala ve středu Inspekce Bezpečnostní informační služby (BIS). Pátrá po tom, kdo a jak přesně vynesl informace o odposleších prezidentského poradce Martina Nejedlého. Podezření je na jednom z bývalých příslušníků BIS, informoval Deník N.

Inspektoři BIS po prezidentovi chtějí, aby vysvětlil, kdy a za jakých okolností se k informaci o odposlechu dostal. „Ptali se ho na to, jak prezident veřejně potvrdil, že za ním přišel příslušník BIS a prozradil informace, které mohly být utajované. Chtějí zjistit, jak rozsáhlé informace mu ten člověk vyzradil,“ řekl Deníku N jeden z jeho zdrojů. Mluvčí BIS nechtěl zjištění komentovat.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Podle Seznam Zpráv prezident původně odmítl podat vysvětlení prostřednictvím dopisu. Zeman totiž požívá indemnity, která veřejné moci neumožňuje ho trestat v době, kdy je v úřadě. Zeman se ale nakonec rozmyslel a k výpovědi svolil, když mu vrchní státní zastupitelství oznámilo, že v takovém případě počká na březen, kdy mu skončí mandát. Tuto informaci potvrdil i Deník N.

Nejedlý má dlouhodobě pozitivní vztah k Rusku. Na Hradě působí jako poradce bez smlouvy a není jasné, čím se živí. Přesto ale v minulosti například disponoval diplomatickým pasem. Kontrarozvědka jeho činnost monitorovala na základě povolení soudu. Prezident v srpnu 2021 v rozhovoru pro Blesk přiznal, že o operaci věděl. „Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, tedy i mě,“ uvedl prezident.

Stejně tak i sám Nejedlý potvrdil, že o zájmu kontrarozvědky věděl. „Informace o zájmu BIS se ke mně donesly. Nemám to černé na bílém, nic jsem s tím tedy nedělal. Kromě toho, že jsem po své linii zabezpečil ochranu své partnerky a rodiny,“ řekl serveru Neovlivni.cz.

Vyšetřovatelé nyní podezřívají jednoho bývalých příslušníků BIS, že prezidentovi při společné schůzce řekl o odposleších Nejedlého. Pokud by se to potvrdilo, muž by spáchal trestný čin ohrožení utajované informace a hrozilo by mu až osm let vězení. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články