Zemana zastaví jen žaloba, varuje odborník na ústavní právo Wintr

ČTK

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Po prohlášení Miloše Zemana, který nehodlá jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury, je nutná ústavní žaloba na prezidenta. Podle Jana Wintra je totiž poslední možností, jak donutit hlavu státu respektovat pravidla, která určuje Ústava.

Odborník na ústavní právo se o nutnosti zásahu proti Zemanovu jednání zmínil v rozhovoru pro Novinky.cz.  „Jde o pokračování protiústavního konání prezidenta,“ je přesvědčen Wintr po odmítnutí hlavy státu jmenovat novým členem vlády místopředsedu ČSSD.

Pokud měl prezident nějaké pochybnosti o kompetenci Michala Šmardy pro post šéfa rezortu kultury, měl je prý vyslovit již dávno. „Prezident se prostě odmítá podřídit ústavnímu principu, že vláda je odpovědná sněmovně, a nikoli jemu,“ myslí si Wintr.

Zároveň vysvětlil, proč už nemá cenu podávat žalobu kompetenční, ale musí dojít na tu ústavní. „Kompetenční žaloba, kterou může podat premiér, v této chvíli nemá smysl. Ten možná mohla mít na počátku celého sporu někdy v červnu, kdy se vedla debata o tom, co znamená lhůta „bez zbytečného odkladu“. Ta lhůta už ale evidentně dávno uplynula,“ vysvětluje právník.

„Jediné účinné řešení v této situaci je ústavní žaloba a je zvlášť odpovědností hnutí ANO jakožto nejsilnějšího politického subjektu a jejího předsedy Andreje Babiše, aby se postavili tomuto hrubému porušování Ústavy a narušování důležitých principů demokracie a právního státu,“ říká Jan Wintr.

Zároveň varuje, že se jedná o velmi důležitý krok. „Pokud nebude podána ústavní žaloba, už se nenajde žádná síla, která by prezidenta udržela v jeho ústavních mezích.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner