Zemanova cesta do Brna byla nejspíš desetkrát dražší, než se uvádělo

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Poněkud záhadný výlet hlavy státu do Brna na setkání s prvňáčky byl zcela jistě nákladnější akcí, než se uvádělo. Tam a zpátky se neletělo jednou, ale dvakrát a uváděná částka nezahrnovala všechny náklady.

Jak píše server iRozhlas.cz, „armádní letoun vzlétl s Milošem Zemanem z pražských Kbel v úterý kolem sedmnácté hodiny. O čtyřicet minut později již přistával na brněnském letišti, kde ale moc dlouho nepobyl. Vrátil se totiž zpátky na vojenské letiště v Praze. Stejnou cestu tedy absolvoval i ve středu a za dva dny tak vzlétával a přistával celkem čtyřikrát“.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková sdělila, že to všechno přišlo na asi 55 tisíc korun. „Jednu letovou hodinu počítáme téměř za 12 tisíc korun,“ řekla.

„V této částce, jak později uvedla, se však promítly pouze výdaje za letecké palivo a takzvaný ‚handling‘ neboli pozemní služby na letišti. Při řádném započítání všech položek – amortizace letadla, jeho údržba, logistické služby a náklady na personál – stojí jedna letová hodina takového stroje až desetkrát víc.

Ze zveřejněné žádosti o informace z roku 2015 na webových stránkách ministerstva obrany vyplývá, že v té době si armáda za jednu takovou hodinu účtovala 121 282 korun bez daně z přidané hodnoty. Mluvčí po opakovaných dotazech uvedla, že za uplynulých šest let klesla tato částka zhruba o deset tisíc korun. Čtyři lety, které CASA kvůli Zemanovi do Brna podnikla, tak vychází na přibližně 444 tisíc.“

Teď nás napadne, jestli to všechno stálo za to. Proč se nenašla nějaká bližší základní škola, kam by bylo možno prezidenta dopravit, aniž by muselo čtyřikrát startovat velké armádní letadlo. Samozřejmě se dozvíme, že piloti stejně létat musí. Pak by ovšem mohli povozit ty prvňáčky, což by pro ně byl asi příjemnější zážitek než pohled na zvláštního muže vykládajícího nesmysly, za nímž stojí skupina mužů v černém připomínající nějaký gang. Nebo by mohlo zaletět do Německa či jinam pro ty evakuované Afghánce, kteří by se měli dostat do nějaké normální země, kde by mohli v životě pokračovat. Teď jsou mnozí ještě v jakémsi mezistavu, než se jich někdo ujme.

No ale vlastně, pokud do normální země… Tak to musíme ještě zvážit, jak na tom tady dneska za současných poměrů jsme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]