Zemanova láska ke kremelské propagandě

Eric Drooker

Čas od času se zdá, že prezident Miloš Zeman už nemůže ve svých výrocích zajít dál. Samozřejmě – poté co prohlásil, že Česká republika se konečně dostala z područí USA a Evropské unie, se hranice zase posunuly, on však vždycky dokáže vytáhnout nové eso z rukávu. Tentokrát je jím odsouzená ukrajinská pilotka Nadja Savčenková.

„Vražda dvou lidí je závažnější trestný čin než nelegální obchod, byť jakkoli odporný,“ odpověděl Zeman PalamentnímListům.cz na dotaz týkající se odsouzení ukrajinské pilotky. Na rozdíl od české diplomacie, premiéra Bohuslava Sobotky a od většiny civilizovaného světa se tak odsouzené ženy nezastal, ale zopakoval tvrzení nejen Kremlu, ale samozřejmě také českých proruských webů typu Aeronet, Sputnik a další.

Pokud by se někdo bál, že bude k celé věci mlčet historik a odborník na neexistující články a fašisty (speciální název pro lidi jiného názoru) Jiří Ovčáček, není třeba se toho obávat. „TOP 09 měla vždy blízko k neonacistům z praporu Azov, takže podpora členky praporu Ajdar nepřekvapuje,” napsal například na svůj Facebook. Zajisté. TOP 09, zdroj všeho světového zla, útočí na Rusko, šiřitele dobra, míru a pravdy.

Samozřejmě že obdivovatelé současného obyvatele Pražského hradu se nyní omezí na zkratky „fašistka“, „neonacistka“, „zaslouží si trest smrti“ (to prohlašuje například milovnice Ruska a Miloše Zemana Jelena Vičanová), ale podívejme se na fakta.

Savčenková dostala 22 let vězení, jelikož měla nelegálně překročit ruské hranice a zavraždit dva tamní novináře. Podle obžaloby měla Savčenková navést v roce 2014 minometnou palbu schválně tak, aby zasáhla právě žurnalisty, a poté prý uprchla ze zajetí proruských separatistů do Ruska, kde byla zadržena.

Ovšem Savčenková byla v zajetí ruských separatistů už v době, kdy byli novináři zabiti, o čemž hovoří většina dostupných zdrojů. Zároveň je místo toho, aby byla vydána ukrajinské straně, souzena soudem, pod jehož jurisdikci nespadá, nebyla jí umožněna řádná obhajoba a mnoho dalšího. Po spravedlivém soudu – k němuž už ale pravděpodobně nedojde – volají diplomaté i státníci zejména v Evropě, nikoli však náš prezident.

Z jakého důvodu se Zeman stal mluvčím a šiřitelem ruské propagandy, jasné není. I kdybychom spolu se s Karlem Schwarzenbergem pochybovali o jeho duševní způsobilosti, nezbývá než doufat, že za těmi, kteří se Savčenkové zastávají, nezačne domů chodit policie, jak je tomu u těch občanů, kteří při návštěvě čínského prezidenta vyvěšovali tibetské vlajky.

Dopis občanů, kteří se Ukrajině a Nadje Savčenkové omlouvají, můžete podepsat ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner