Zemanova poloprohra s Hamáčkem a čekání, jak se prezident kdy vyspí

(ČTK)

Miloš Zeman konečně odvolal Antonína Staňka z postu ministra kultury. Prezident dělal „drahoty“ dva měsíce. Dva měsíce se všichni museli dívat, jak Zeman nerespektuje Ústavu ČR. Jedna z podivných her Miloše Zemana tak pro něj skončila zatím poloviční prohrou. Od začátku se totiž stavěl proti odvolání svého spojence Staňka. Dnešní rozhodnutí, které je jeho povinností, lze tak chápat jako poloviční prohru Zemana s Hamáčkem.

Poloviční kvůli tomu, že Hamáček požaduje současně i jmenování nového ministra kultury, tím se dle požadavku ČSSD má stát místopředseda strany Michal Šmarda. Příběh bohužel pokračuje, protože umanutý Zeman chce Šmardu řešit až v polovině srpna. Zřejmě aby opět ukázal, že něco záleží na jeho rozhodnutí. Jenže nazáleží. On Šmardu jmenovat musí, je to jeho úkol. Tedy dokud na Šmardovi bude prostřednictvím Babiše trvat ČSSD.

Další dva týdny tak všichni budou muset čekat na to, co Zeman zase vymyslí za kulišárnu a jak se pan prezident vyspí. Zda se mu bude chtít plnit povinnosti, které má, nebo bude vymýšlet další manévry jen aby oddálil to, co stejně musí udělat.

Ministerstvo kultury teď zůstane minimálně dva týdny bez vedení jen kvůli umanutému starci a neschopnému premiérovi, který nedokáže na prezidenta zatlačit v tom smyslu, že musí plnit své povinnosti.

Dnes tak můžeme sledovat poloviční vítězství upadající ČSSD. Po měsících snažení vedení strany konečně dostalo z vlády svého vlastního člena. Teď ještě ten druhý úkol. Dostat na ministerstvo vybraného sociálního demokrata.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]