Zemanova posedlost Sputnikem je nepochopitelná

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Je skandální, jestliže prezident republiky Miloš Zeman otevřeně zneužívá covidu-19 a ruské vakcíny Sputnik V pro své politické cíle. Patří k těm, kteří ohledně Sputniku V zpolitizovali ryze odbornou záležitost.

Já jsem samozřejmě pro rychlé očkování proti covidu-19, ale vakcínami schválenými po standardním procesu Evropskou lékovou agenturou (EMA). Důvody, které pro nasazení Sputniku uvádí Miloš Zeman, jsou zavádějící, prý aby neumírali lidé a zrychlilo se očkování. Tady však selhává vláda Andreje Babiše, která očkování organizačně nezvládá. Ve skladech leží zbytečně desítky tisíc vakcín a Česká republika patří se svými vyočkovanými necelými jedenácti vakcínami na sto obyvatel k nejhorším v Evropské unii. Obávám se proto, že by další dodávky vakcín situaci příliš nezlepšily.

FORUM 24 (archiv)

Vyloženě za hranou jsou pak už výhrůžky hlavy státu na adresu ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové, že pokud nepovolí nasazení Sputniku pro Českou republiku, měl by je premiér Babiš odvolat.

Jenom upozorňuji na fakt, že ředitelka Storová spadá pod služební zákon a premiér ani vláda ji nemohou zbavit jejího postu. Zeman si prostě, jak je jeho zvykem, vykládá svévolně zákony této země.

Ministr Blatný si za mnoho svých rozhodnutí a výroků zaslouží kritiku, avšak v této záležitosti, kdy trvá na tom, aby Sputnik byl v České republice nasazen teprve tehdy, až získá registraci u EMA, má moji podporu.

On a ředitelka Storová dělají jenom svoji práci, žádají dodržování pravidel, a za to přece nemohou být perzekvováni. To připomíná neblahou komunistickou éru, kdy stranické vedení vydalo příkaz, který třeba porušoval zákon, ale dotyční museli poslechnout, jinak jim hrozila i ztráta zaměstnání.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Zemanova posedlost Sputnikem je nepochopitelná. A je hrozné, že se vůbec neohlíží na platné předpisy. Naposledy chtěl po rektorovi Karlovy univerzity Tomáši Zimovi, aby sestavil komisi z jejích odborníků, kteří by tuto ruskou vakcínu posoudili. To je ovšem zcela nepochopitelný a zbytečný krok.

I kdyby se posuzování Sputniku přesunulo z evropské na národní úroveň, tak výjimku pro jeho používání může udělit jenom ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení SÚKL. Jeho pracovníci však potvrdili, že nemohou vydat závazné stanovisko ke Sputniku, protože o něm nemají dostatek potřebných informací.

Prezident přes to všechno tlačí na to, aby se u nás používala neschválená vakcína. To je hodně podezřelé. Nabízí se otázka, jestli náhodou Zemanovi poradci Mynář s Nejedlým nebo někdo jiný z jeho blízkých nemají za nákup Sputniku slíbenou nějakou provizi. Miloš Zeman se nechová jako prezident suverénní České republiky, ale jako kolaborant a sluha Kremlu.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]