Zemanova právníka v soukromém sporu platí stát. Věc už šetří Národní centrála proti organizovanému zločinu

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

V květnu tohoto roku vynesl Okresní soud v Rakovníku verdikt: prezident Miloš Zeman se musí omluvit svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok z roku 2017, že jej ještě coby předseda vlády vyhodil pro neschopnost. Přestože však Zeman vede spor jako soukromá osoba, jeho advokát je placen z veřejných prostředků, z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky. Serveru iRozhlas to potvrdil ředitel jejího právního odboru Václav Pelikán. Podle expertů v oblasti práva je to přinejmenším nemorální, ne-li přímo protizákonné. Věc již šetří Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„Právní služby jsou hrazeny z rozpočtové položky KPR 5166-10-16 – konzultační, poradenské a právní služby,“ odpověděl Pelikán na dotaz, který mu z iRozhlasu zaslali prostřednictvím tzv. stošestky čili zákona o právu na informace. Právě toto podezření chtěl nechat prověřit i Zdeněk Šarapatka, bývalý radní České televize a současný kandidát na senátora za TOP 09. Ten na Miloše Zemana podal žalobu už před pěti lety, a to pro výrok pronesený v roce 2017 v Televizi Barrandov. „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo na Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost,“ prohlásil tehdy Zeman.

Právo na omluvu Šarapatkovi soud přiznal už v minulosti, když uznal za pravdivé jeho tvrzení, že své setrvání ve sboru poradců ukončil sám, z vlastního rozhodnutí, konkrétně pro znechucení ze Zemanova tehdejšího počínání. Protože však prezident republiky je z titulu své funkce právně neodpovědný a zažalovat jej tudíž nelze, připadla povinnost splnit soudní verdikt a omluvit se místo hlavy státu ministerstvu financí vedenému tehdy Alenou Schillerovou (hnutí ANO). Resort v roce 2020 omluvu zveřejnil, ale hned na to podal podnět k Ústavnímu soudu, aby byl v této věci žalován přímo Zeman. ÚS vyhověl.

(Týdeník FORUM)

Šarapatka tedy podal žalobu znovu, tentokrát na Miloše Zemana coby soukromou osobu. I tento soud, Okresní soud v Rakovníku, mu aktuálně dal za pravdu. Prezidentův advokát Marek Nespala se ale proti verdiktu začátkem července odvolal. Spor tedy pokračuje a postoupí ke Krajskému soudu v Praze.

Šarapatka však nabyl důvodného podezření, že za Nespalovy právnické služby Zeman, ač je teď už žalován jako soukromá osoba, neplatí ze svých soukromých prostředků, jak by měl, nýbrž že nemalé finance plynou stále z rozpočtu prezidentské kanceláře. Obrátil se tedy na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se žádostí, aby stav věcí prošetřilo. A jak vyplývá i z již zmíněného vyjádření ředitele Odboru legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky Václava Pelikána, podezření se potvrdilo. Zemanovi jeho právníka v osobním sporu coby občana s jiným občanem platí stát. Tedy všichni ostatní občané ze svých daní.

Deníku FORUM 24 k tomu Zdeněk Šarapatka řekl: „Jen se potvrdily mé obavy, že si Miloš Zeman nechá z peněz občanů platit advokáta i tehdy, když Ústavní soud jasně rozhodl, že v mé žalobě má vysloveně postavení soukromé osoby. Teď je na tahu státní zástupce, kterému jsem pro zneužití pravomoci úřední osoby podal trestní oznámení. Zlu se prostě neustupuje,“ dodal.

V textu trestního oznámení pak Šarapatka uvádí: „Vzhledem k tomu, že Miloše Zemana jako fyzickou osobu v řízení u Okresního soudu v Rakovníku zastupuje stejný advokát ze stejné advokátní kanceláře, který zastupoval Českou republiku – Kancelář prezidenta republiky v řízení ve stejné věci, existuje dle oznamovatele důvodné podezření, že právní služby poskytované Miloši Zemanovi jakožto fyzické osobě jsou hrazeny ze zdrojů Kanceláře prezidenta republiky.“

Státní zástupce aktuálně předal kauzu peněz pro Zemanova advokáta Nespalu Národní centrále proti organizovanému zločinu. Tzv. protimafiánský útvar teď rozhodne o dalším postupu, uvedl pro Seznam Zprávy obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek.

„Pokud (prezident Miloš Zeman, pozn. red.) v tom sporu vystupoval jako fyzická osoba, tak si měl všechny náklady spojené s tím řízením hradit jako soukromá osoba. Kancelář prezidenta republiky slouží pro oficiální, pracovní účely prezidenta republiky. Nikoliv jako podpora jeho vedlejších zájmů nebo problémů,“ řekl iRozhlasu právník Petr Leyer z Transparency International. Dodal pak, že tento přístup ovšem odpovídá zavedenému počínání Miloše Zemana i lidí, kterými se obklopuje. Vedoucí kanceláře Vratislav Mynář a další blízcí spolupracovníci si podle jeho názoru tento úřad přivlastňují. „Chovají se k němu jako ke své osobní věci a využívají ho z velké části pro své osobní zájmy. Je to chování, které je na hranici zneužití pravomoci. A je minimálně eticky zavrženíhodné, pokud není vyloženě nezákonné,“ uvedl.

Podle vyjádření Václava Pelikána, ředitele právního odboru Hradu, zaplatila už Kancelář prezidenta republiky za zastupování Miloše Zemana Advokátní kanceláři Nespala v řízení u Okresního soudu Rakovník celkem 97 405 korun.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články