Zemanova prezidentská hra se Středulou a smutek u Babiše

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČTK)

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | FOTO: ČTK

Miloš Zeman se v sobotu nechal dovézt na sjezd odborářů, kde vyjádřil podporu případné kandidatuře šéfa odborů Josefa Středuly na post prezidenta. Středulu oslovoval familiárně Pepo a naznačil, že jej považuje za horkého kandidáta na Pražský hrad. Dosavadní kandidáty má za podivné existence.

„Skuteční kandidáti musí být přemlouváni. Ta sbírka podivných existencí, která se teď hlásí, že chce být prezident, aniž by měla silný životní příběh, čest výjimkám, musí být podle mého názoru kompenzována několika, nikoli jedinou, silnými osobnostmi, mezi nimiž si volič, občan může vybrat,“ řekl Zeman. „Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš a budeš jedním z nejsilnějších kandidátů v lednové prezidentské volbě,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

U Babiše v sobotu musel být dvojí smutek. Jednak Zeman vyjádřil podporu přímému konkurentovi Babiše. Pokud do voleb oba půjdou, budou lovit ve stejném voličském rybníku. Navíc Zeman Babiše mezi odboráři nijak nezmínil, zahrnul ho do svého označení „sbírka podivných existencí“.

Je to další důkaz vzdálení těchto dvou kamarádů a ochlazení kdysi nekonečného nadšení Zemana z Babiše. Pro obžalovaného poslance to není dobrá zpráva. Ví, že u mnoha skupin voličů už hlasy neposbírá. Těžko ho budou volit živnostníci, proti kterým vedl svojí „válku“. Těžko ho budou volit pravicoví voliči, když jim házel klacky pod nohy. Zbývají mu někteří senioři, především ti, kteří mají blízko ke komunistům a zbývají mu „vlastenci“ ortelovsko-okamurovského typu. Zkráceně lidé Miloše Zemana.

I když se to nezdá, Babiš moc stojí o podporu Miloše Zemana. Končící a nekonečným seznamem skandálů oblepený prezident má stále vliv na tuto skupinu voličů, ačkoliv část z nich zmátl svojí vynucenou otočkou z obdivovatele Putina na kritika Putina. Každopádně ho mnoho lidí poslechne. A bude důležité, jestli řekne, že doporučuje volit Babiše, nebo Středulu. Pro Babiše může jít o klíčových několik procent, které by mohly znamenat jeho konec.

Případný souboj Josef Středula – Petr Pavel by pro ČR byl přece jen podstateně civilizovanější a výsledek volby by byl pro budoucnost ČR nesrovnatelně méně toxický, než možné vítězství Babiše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com