Proč ve skutečnosti prezident opět letí do Číny ví málokdo. Sám hovoří o nutném prohlubování vztahů s asijskou velmocí, nebo důležitých rozhovorech, které přinesou příležitosti našim podnikatelům. V zákulisí se však hovoří i o tom, že by si měl Miloš Zeman v Číně zlepšovat svůj zdravotní stav. Hlavním úkolem hlavy státu však bude především lísání se do přízně svého čínského protějšku, kterému se bude mít za co omlouvat.

Pátá návštěva Miloše Zemana v Číně je pouhým vyhazováním peněz daňových poplatníků. Náklady čítající letos 8,8 milionu korun totiž uhradí jen zbytečný výlet do země, pro niž zdaleka nejsme plnohodnotným partnerem. Zeman nedokázal čtyřikrát vyjednat žádné obchody, které by do České republiky přinesly slibované miliardy a nezvládne to ani na popáté.

Letos bude mít asijská mise ještě další úkoly. Jaromír Jágr bude domlouvat spolupráci s čínskými hokejisty, Pavel Nedvěd doufá v totéž s fotbalovými funkcionáři. Přestože jsme v obou sportech daleko před Čínou, nepochopitelně se budeme chtít naučit něco v Asii. Z tohoto ohledu se tedy jedná především o mediální kouřovou clonu. Oba dva sportovci totiž svou účastí přikryjí jednání, která budou probíhat mimo zájmy kamer.

O byznysu bude debatovat především Petr Kellner, nebo alespoň jeho lidé ze společnosti PPF. Právě jeho zájmy totiž Zeman na cestách do Číny zastupuje především a Kellner proto často bývá označován za hybatele české zahraniční politiky. Nikdo jiný totiž nedokázal na čínském trhu uspět tolik, jako nejbohatší Čech, za což patří víc než pouhý dík prezidentu Zemanovi.

Naše hlava státu se bude zaobírat daleko odlišnějšími problémy. Musí se totiž dostatečně omluvit za všechna „příkoří“, která se komunistické zemi u nás udála. Prvotně jde samozřejmě o kauzu Huawei a přístup většiny politiků, kteří považují tuto společnost za bezpečnostní riziko. Přestože Zeman za čínskou firmu kopal od započetí mezinárodní kauzy, nedokázal nakázat všem, včetně premiéra, aby přijali jeho rétoriku.

Pardon musí také přijít za vyvěšení tibetské vlajky, které si „dovolil“ primátor Prahy Zdeněk Hřib. Ačkoliv za Adriany Krnáčové bylo zajištěno, že se magistrát nebude pouštět do podporování samostatnosti Tibetu, Piráti už tuto záruku neposkytují.

A malou omluvu by to také chtělo za rozšíření zprávy o vykázání zástupce Tchaj-wanu z jednání s ministryní průmyslu Novákovou. Nikdo se přeci neměl dozvědět, že to bylo na příkaz čínského velvyslance.

Celá cesta Miloše Zemana získává punc předraženého tripu za „nadřízeným“, kterému je třeba podat vysvětlení, co se u nás děje a rovněž nabídnout další služby, aby byla Čína spokojená.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora