Zemanova zvůle ukazuje, že udílení vyznamenání potřebuje změnu

Eric Drooker

Nejen proto, že od doby, kdy na Hradě panuje Miloš Zeman, získávají metály jeho kamarádi, je třeba udělat změnu. Jak se totiž poslední dobou ukazuje, státním vyznamenáním se dnes může pyšnit i osoba s podmínkou nebo člověk, který si dělá legraci z tragické smrti matky tří dětí.

V současné době stačí, abyste dostatečně nahlas poklonkovali prezidentovi, a když budete mít štěstí a Zeman se dobře vyspí, dostanete státní vyznamenání. Posledních pár let tuto strategii hlava státu nastavila a nehodlá to nijak měnit. Lze navíc předpokládat, že jak se bude blížit konec jeho mandátu, bude Zeman vybírat čím dál větší exoty.

Už dnes je ovšem zarážející, kdo si může na státní svátek přijít na Hrad pro medaili. Nejde jen o to, zda si tak významné ocenění zaslouží každý člověk, který v Parlamentních listech pochválí prezidenta nebo mu věrně slouží po celé jeho funkční období. Důležité by také mělo být, jak se lidé, kteří mají být tím nejlepším, co v naší zemi najdeme, chovají.

Miloš Zeman na setkání s krajany ve Vídni (twitter Jiřího Ovčáčka)

To je ovšem Miloši Zemanovi úplně jedno. Například Alenu Vitáskovou čekalo soudní jednání, které ve výsledku bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu „obdařilo“ dvouletou podmínkou. Zneužití pravomoci přitom prezidentovi nezabránilo, aby kontroverzní osobu vyznamenal. Prý dobře bojuje s ekonomickými zm*dy a metál si zaslouží.

Erik Best zase už roky kritizuje všechny ty, kteří se nelíbí i Zemanovi. Své o tom ví třeba Bohuslav Sobotka, který si kromě trapné scénky s prezidentovou hůlkou vytrpěl své i při čtení Bestových vykonstruovaných výmyslů. Američan, který vystudoval v Rusku, však svou ubohost ukázal až nyní. V momentě, kdy na sociálních sítích nechutně vtipkoval na adresu tragicky zesnulé manželky šéfa lidovců Marka Výborného.

Aby do budoucna nedocházelo k vyznamenávání lidí, kteří mají problém se zákonem nebo slušným chováním, mělo by dojít ke změně. Konkrétně k výraznému omezení prezidentova rozhodovacího slova při konečném výběru vyznamenaných. Kontrasignace premiérem nemá v současné politické situaci žádný význam a sloužila by maximálně k vydírání Babiše Zemanem a naopak.

Řešením by patrně mohla být shoda mezi senátory a poslanci. Přestože je jasné, že horní komora parlamentu by měla přísnější kritéria, snad ani většina ve Sněmovně by nehlasovala pro lidi, kteří dělají naší zemi ostudu. Možná by to nedopadlo tak pozitivně, ale určitě by to bylo lepší než Zemanův seznam.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]