Zemanovi a komunistům se oslabený Babiš ve funkci hodí

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Pokud by byl Andrej Babiš příliš sebevědomý a jistý si svou pozicí, nemohl by posloužit zájmům některých lidí. Především Miloše Zemana a komunistů.

Zatímco dříve byl Babiš zvyklý, že se za ním chodilo poníženě „žmoulat čepici“, ta doba je pryč. Zeman má v rukou možnost případného zrušení trestního stíhání, které na Babiše znova dolehlo, a komunisté drží u moci jeho vládu. Zeman si může užívat, že jednou abolici připustí, příště zase ne a může tak premiéra stíhaného osudem udržovat v napětí. Komunisté mají v ruce aspoň malý klíč k udržení vlády u moci, kdyby se zase opozice pokoušela ho svrhnout.

Pak je ale možné za takovou podporu něco chtít. U Zemana by to mohla být větší vstřícnost pro zapojení Rusů do dostavby našich jaderných bloků. Komunisté už si něco vymyslí. Nějaké ty funkce se vždycky hodí.

Čas přitom trochu tlačí. U Zemana není jasné, jestli své prezidentské období vůbec dokončí a komunisté si také nemohou vsadit na to, že po příštích volbách budou ještě ve Sněmovně. Senátora už teď nemají ani jednoho a v Evropském parlamentu za ně osaměle sedí jen Kateřina Konečná. Je potřeba si to užít, dokud je čas.

O změnách názorů Miloše Zemana už byla řeč. Babiš se hodí, ovšem kdyby padl, mohlo by také dojít na nějakou další vládu takzvaných odborníků, jmenovanou prezidentem. Že by třeba nedostala důvěru, to by na Hradě moc nevadilo. Už jsme to zažili.

Komunisté hrají své slovní hry. Třeba Stanislav Grospič se nechal slyšet pro Český rozhlas: „K trestnímu stíhání premiéra máme stále neměnné stanovisko. Zatím ctíme princip presumpce neviny. Věc je teď vrácena do přípravného řízení, to může mít řadu vyústění. Takže nechceme předjímat ani spekulovat.“ Prý jim jde hlavně o jejich volební program a Babiš ať si to vyřeší sám.

Pak ještě dodal: „Má to i morální politický rozměr, který není úplně v pořádku, ale nejsem tím, kdo to může změnit. A nezmění to žádná (jiná) politická strana, a to ani ta, co bude vykřikovat, že premiér musí odstoupit. Takovýto tlak bude pouze politický.“

Tak jistě že politický, když jde o politiku. To není velký objev. Babiš ovšem ve funkci zemi kompromituje už teď. I kdyby se náhodou dostal k soudu, což taky není jisté, může se to všechno táhnout celé roky a Babiš bude škodit dál. Další volby do Sněmovny budou až v roce 2021 a do té doby může tahle agonie ukřivděného oligarchy a tance kolem jeho střetu zájmů a kejklů s Čapím hnízdem pokračovat. Dost úděsná představa.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Odchod Babiše z funkce ostatně přece není popřením svobodných voleb. Ty vyhrálo ANO. Nebo to znamená, že ANO je Babiš? (My pochopitelně víme, že přesně tak to je. Bez něj by to tahle napodobenina strany mohla rovnou zabalit.)

Jedna Grospičova věta ale snad naznačuje, že komunisté snad umějí někdy i zažertovat: „Myslím, že se premiér Babiš snaží rozhodovat ve prospěch České republiky a ne Agrofertu.“ Tak to už skutečně budeme věřit spíš té povídce ze starých čítanek, kde se tvrdilo, že Lenin nechtěl zastřelit na lovu lišku, protože měla hezké oči.

Tenhle černý humor by si komunisté měli odpustit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]