Zemanovi Čapí hnízdo nevadí. Babišův pád by se mu nehodil

Miloš Zemana a Andrej Babiš  (ČTK)

Miloš Zemana a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman se vyjádřil ke lhaní ministra financí Andreje Babiše kolem dotačního podvodu týkajícím se jeho farmy Čapí hnízdo. Hlavu státu podobná věc prý netrápí – samozřejmě, mnohem víc se mu hodí připomínat OKD, jelikož tato kauza se týká premiéra Bohuslava Sobotky. A to je – na rozdíl od šéfa hnutí ANO – hradní nepřítel číslo jedna.

„Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, Drozdí hnízdo, Kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená, já se zabývám pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun. Na Čapí hnízdo mi nezbývá čas,“ prohlásil Zeman a dodal, že se zajímá jen o kauzy přesahující miliardu korun. „Kauzami, jako je OKD, kde je dokonce daňový únik šest miliard korun,“ uvedl.

Eric Drooker

Samozřejmě, jakou jinou kauzu by prezident mohl zmínit? Sám sice kritizoval někdejšího premiéra Stanislava Grosse, který padl „jen“ kvůli milionu na byt, ale to nevadí. Argumenty můžeme házet tak, jak se nejlépe v danou chvíli hodí – a Hradu se hodí oslabovat premiéra a podržet Babiše, který bude velmi silným spojencem pro zvolení do druhého volebního období.

Není to však jen nadějná budoucnost, která Zemana s Babišem spojuje. Podívejme se na to absurdní lhaní v přímém přenosu, které dnes ministr financí předvedl v TV Prima a které předvádí kolem Čapího hnízda již několik dní. Fakt, že Čapí hnízdo není jeho, je podobně neuvěřitelná lež, jako když se Jiří Ovčáček drží svojí mantry „Ferdinand Peroutka napsal článek Hitler je gentleman“.

Většina lidí ráda tvrdí, že všichni politici lžou, rozkradli stát a mnoho dalšího. V předchozích letech se ale zdálo, že Česká republika se už alespoň o pár kroků přiblížila západním demokraciím a přes veškeré problémy nebylo lhaní bez skrupulí tak lehce možné. Při sebemenších podezřeních (která navíc s odstupem času mnohdy ani moc neznamenala) politici odstupovali. Zeman s Babišem ale přinesli Česku kulturu novou: Lhát se může a budeme to dělat tak dlouho, dokud nám to voliči dovolí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner