Zemanovým lidem došlo, že je třeba jmenovat Fialu premiérem. Jinak se na Hradě neudrží

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24, se svolením autora.)

Premiér a předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24, se svolením autora.

Po Andreji Babišovi ustupuje i Pražský hrad, jeho osazenstvo a možná i Miloš Zeman. Všem došlo, že prezident musí jmenovat Petra Fialu premiérem. Prezident by mohl jinak přijít o moc a jeho okolí o svá teplá místa na Pražském hradě. 

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky bez bezpečnostní prověrky, policií vyšetřovaný Vratislav Mynář volal Petru Fialovi s tím, že by jej chtěl Miloš Zeman vidět hned, jak ho přeloží na obyčejný pokoj, a že se na setkání těší. Koalice SPOLU se společně s Piráty a Starosty totiž už dohodla na všem nejnutnějším. Koaliční smlouvu chtějí podepsat už v pondělí 8. listopadu, mají rozdělená ministerstva a ladí podrobnosti.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Po tom, co senát opakovaně konstatoval, že je připravený prezidentovi odebrat dočasně pravomoci kvůli tomu, že není schopný vykonávat svůj úřad a nikdo neví, kdo ho za něj obstarává, a po tom, co má nová koalice jasnou většinu ve sněmovně, už i Zemanovi a jeho okolí došlo, že prohráli.

Babiš s ním hru na obstrukce hrát nechce, jede si svoji prezidentskou kampaň, kde si hraje na moudrého a smířlivého. Zeman už ve sněmovně nemá ani soudruhy komunisty. Sám jako kůl v plotě.

Petr Fiala to s trvale zapšklým Zemanem rozhodně nebude mít jednoduché. Jeho zapšklost se ještě prohloubí tím, že Babišova prohra před měsícem byla i jeho prohrou. Nikdo ale neví, jestli bude ještě schopný házet někomu klacky pod nohy.

Ačkoli se jeho stav údajně mírně zlepšil, nadále platí poslední informace, kdy vedení Ústřední vojenské nemocnice jasně konstatovalo toto: „Dlouhodobá prognóza zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana hodnocena jako krajně nejistá.“

I když teď Zeman ustoupí, přesněji řečeno udělá, co je jeho povinností, aby se vyhnul ztrátě svých pravomocí, politici by se neměli o jeho zdravotní stav přestat zajímat. I když vládu jmenuje, je nepřípustné, aby reálným prezidentem byl trestně stíhaný člověk, kterého tajné služby považují za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]