Zemanovi i Babišoví věří hlavně senioři. Proto je potřeba strašit je dezinformacemi

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Z posledního průzkumu agentury STEM je patrné, že prezident Miloš Zeman má zastánce hlavně mezi lidmi nad šedesát let. Mezi seniory má nejvíce voličů hnutí ANO Andreje Babiše. Je proto logické, že ani jeden z nich se nemá k boji proti dezinformacím, ba naopak. Kdyby se je totiž podařilo eliminovat, ztratilo by mnoho lidí důvod je volit.

Vzpomínáte si, jak Babiš v jednom ze svých „Čau lidi“ hlášení pochválil řetězové e-maily? Teď v jednom z nich po delší době koluje jeho projev, který nám měla údajně zatajovat Česká televize, která jej přitom vysílala v roce 2016. Tvůrci premiéra chválí, tak copak on by měl být proti?

A všimli jste si toho, jak vyvádí Jiří Ovčáček, kdykoli dojde na lži a manipulace dezinformačních webů? Okamžitě se spustí obvyklá tiráda o potlačování svobody slova. Když se odborník na tuto problematiku Jakub Kalenský v americkém Kongresu vyjádřil v tom smyslu, že jejich šiřitelem je naše hlava státu, mluvčí jej označil za vlastizrádce. A ani to není překvapivé.

Zeman a Babiš jsou ti, co se vezou na vlně strachu, falešného nacionalismu, na nenávisti a rozeštvávání. Zemanovi stačí migranti, premiér si bere na paškál různé skupiny obyvatel: podnikatele, tradiční strany, advokáty… A oba samozřejmě často útočí na novináře stejně jako jejich další souputníci.

Lidé, kteří svou kariéru stavějí na podobných emocích jako Zeman a Babiš, nikdy nebudou bojovat za to, aby politická soutěž byla férová. Takovou by nikdy nemohli vyhrát. Ale právě proto je potřeba nepolevit a na jejich prohřešky neustále poukazovat. I kdyby útoků přibývalo, když se všichni vzdají, budou mít volné pole k jakýmkoli manipulacím. A to by byl teprve problém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]