Prezident Miloš Zeman je v dlouhodobém střetu s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou. Jejich spor se vyostřil poté, co prezident obvinil kontrarozvědku z odposlechů jeho spolupracovníků a také jeho samotného. Jejich zastavení měl podle prezidenta zařídit premiér Andrej Babiš, ten to však odmítá. Zemanův předvolební výkop komentují i opoziční poslanci.
„Zdaleka nejde jen o Martina Nejedlého. BIS odposlouchává i prezidenta republiky,“ sdělil Miloš Zeman v rozhovoru pro deník Blesk. A právě tato informace vyvolala vlnu reakcí u poslanců i senátorů z řad opozice.
Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že obvinění shledává jako závažné. „Hledám ještě prázdninový termín ke svolání schůze Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS,“ uvedl. Podle šéfa senátního bezpečnostního výboru Pavla Fischera se Zeman obklopil lidmi, kteří jsou ohrožením státu.
„Symbolem úpadku úřadu prezidenta je trestně stíhaný kancléř bez prověrky a tzv. poradce bez smlouvy. Miloš Zeman musí udělat pořádek kolem sebe, ne očekávat od premiéra, že ohne stát ve prospěch jmenovaných,“ napsal Fischer. „Takzvaný poradce Nejedlý je podle prezidenta okrajová osoba. Přitom ho za sebe mj. poslal vyjednávat do Ruska. Co pak dělají neokrajové osoby? Proč Zemanovi vadí, když se bezpečnostní instituce země zajímají o okrajovou osobu? Rozumí mu ještě někdo?“ ptá se.
Podle člena sněmovního výboru pro bezpečnost Jana Bartoška (KDU-ČSL) je v této věci otázkou, zda lže prezident, či předseda vlády Babiš, který jeho slova popírá. „V kauze odposlechů poradce prezidenta České republiky není důležité to, že byly nařízeny, ale to, jak mohl premiér Babiš slíbit prezidentovi, že je nechá zastavit? Nemá totiž absolutně žádné kompetence k tomu, aby určoval, koho má nebo nemá naše zpravodajská služba odposlouchávat. A vlastně o nich nemá ani vědět. A pokud se potvrdí, že o nich tedy premiér věděl a řekl to prezidentovi, tak se tím dopustil trestného činu,“ upozornil na svém facebooku Bartošek.
Jak uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš, kontrarozvědka odvádí kvalitní práci. „Prezident otevřeně tvrdí, že si zve premiéra na kobereček, aby úkoloval tajné služby. Je fascinující, že se ani jeden už nesnaží předstírat, že žijeme v demokratickém právním státě,“ popsal.
Poslankyně Jana Černochová, která je expertkou ODS na bezpečnostní tématiku, uvedla, že pro ni není překvapení, že je prezidentův poradce Nejedlý sledován. Má úzké vazby na Rusko a je bez bezpečnostní prověrky. „Pan Nejedlý není ústavní činitel. Odposlech se nedává na jméno, ale na telefonní číslo. Stačilo by, aby si prezident přečetl legislativu a rozmyslel si, od koho si bude půjčovat telefon,“ řekla ve vysílání CNN Prima News Černochová.
K záležitosti se vyjádřil i předseda STAN Vít Rakušan. „Odmítám vytvářet z Hradu ostrov nedotknutelnosti. Pokud kdokoliv ohrožuje bezpečnost a zájmy ČR, je povinností BIS konat. A okolí pana prezidenta, ve společnosti, kde je rovnost před zákonem, nemůže být výjimkou,“ vzkázal na twitteru.