Zemanovi mohou nakonec vadit dva ministři. Rozhodne se v pátek 

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Pokud by vše proběhlo bez potíží a Miloš Zeman by se zachoval jako prezident, kterému jde o rychlé jmenováni nové vlády, měli bychom mít v průběhu příštího týdne hotovo. Vzhledem k tomu, že se Zemanovi nedá věřit, připravme se spíš na to, že se nějaké potíže vyskytnou. Konkrétně by se mohlo jednat o problém se dvěma členy budoucí vlády.

Jakkoliv se nyní zdá, že schůzky v Lánech u akvária probíhají bez problémů a kandidáti na ministry si s prezidentem hezky povídají, zdání může klamat. Nejdůležitější setkání má totiž Zeman teprve před sebou. Počítalo se, že kritické bude jen jedno, ale postupem času se ukazuje, že by mohlo dojít k názorovému střetu hned dvakrát.

()

Prvotně se čeká vyhrocené setkání s Janem Lipavským, který je pirátským adeptem na ministra zahraničních věcí. O Zemanově nesouhlasu s vládním angažmá tohoto politika se spekuluje delší dobu. Když prezident v rozhovoru pro TV NOVA sdělil, že jednoho z ministrů Fialovy vlády bude vetovat, řešily se pouze dvě věci. Jednak to, že nic takového hlava státu udělat nemůže, a pak jméno tohoto ministra. 

Je de facto jasné, že jím nakonec bude Lipavský, ale není zřejmé, zda skutečně přes jeho jméno „nepojede vlak“, jak tvrdil prezident, nebo se nakonec oba pánové dokáží domluvit. Stejně tak ovšem začíná být nejasné, zda se na konci týdne neodehraje ještě jedna ostrá výměna názorů. V pátek se totiž do Lán jako poslední z možných budoucích ministrů chystá Vlastimil Válek.

Dříve se sice nezdálo, že by hlava státu proti nominantovi na šéfa rezortu zdravotnictví měla mít nějaké kritické připomínky, ale za posledních pár dní se mohlo hodně změnit. Oba politici totiž zaujali naprosto odlišný přístup k povinnému očkování. Zatímco Zeman ho vidí jako způsob vyřešení koronavirové pandemie, pro zástupce TOP 09 se jedná o krok do tmy.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Ačkoliv zatím není jasné, zda prezident chystá nějaké průtahy při jmenováni nového kabinetu Petra Fialy, kdyby se chtěl zachovat, jak se u něj dá předpokládat, má další argument.

Pro dobro naší země by bylo nejlepší, kdyby si Zeman při každé myšlence na to, že by chtěl házet pověstné vidle do jmenování kabinetu, vzpomněl na slova Mariana Jurečky. Šéf lidovců a kandidát na ministra práce a sociálních věcí totiž v nedělních Otázkách Václava Moravce připomněl, že pokud bude prezident odmítat některého z ministrů, musí počítat s kompetenční žalobou.

Těžko říct, zda se nejedná pouze o silná slova, která zaznívají, aby Miloše Zemana „motivovala“, každopádně je nutné, aby pětikoalice hlavě státu ukázala, že už si nemůže dělat, co se mu zlíbí. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články