Zemanovo poselství: Já, já, já, jenom já. Tak jste slyšeli, jak jsem moudrý, vy lepšolidé

Miloš Zeman (repro ČT)

Miloš Zeman | FOTO: repro ČT

Prezident Miloš Zeman pronesl 26. prosince své vánoční poselství. A o čem bylo? No přece o něm. O jeho roce, o tom, jak jej hodnotí, a o tom, že kdyby jej všichni poslouchali, měli bychom se lépe a politika by fungovala skvěle. Tedy podle něj. Nebojte se, přinejmenším polovina byla o urážkách těch, kdo jej kritizují. Bylo to prostě hnusné jako vždycky. Nechybělo nic – novináři, neziskovky, migrace, církev, Rusko, Čína… Na co si jen vzpomenete.

Zeman nejprve vysvětlil, proč pronáší vánoční poselství a ne novoroční projev. A pak bilancoval.

Nejprve poděkoval občanům, kteří jej volili v prezidentských volbách. „Slibuji, že i nadále budu usilovat o obranu národních zájmů a její suverenity,“ vzkázal svým voličům. A pak řekl, že bude podporovat ekonomickou diplomacii, tedy to, že bude ignorovat lidská práva a další důležité otázky.

Miloš Zeman (ČTK)

Zeman opět prezentoval svůj názor, že by měla existovat povinnost chodit k volbám, a poděkoval Andreji Babišovi, Janu Hamáčkovi a Vojtěchu Filipovi za sestavení vlády. A když se prezident dostal k podzimním volbám, odsoudil „obcházení vítěze“ ve volbách komunálních a podpořil přímou volbu starostů. Jak to souvisí s vánočním poselstvím, není jasné.

Protože jsou Vánoce, tedy svátky klidu, míru a čas se zamyslet nad duchovními věcmi, Zeman přešel k ekonomice a varoval před zpomalením ekonomického růstu. Považte – ještě že už máme dárky rozdány! Prezident varoval před celní válkou mezi USA a Čínou, před brexitem a před nedostatkem pracovních sil.

Zeman národu na 2. svátek vánoční sdělil, že zdraví lidé, kteří odmítnou práci, nemají mít sociální dávky, a pak se rozpovídal o zvýšení efektivity práce, tedy o robotizaci. A poučil nás, že robot není „monstrum s chapadly“, ale třeba i počítačový algoritmus. Díky, pane prezidente! A díky, že o Vánocích bojujete proti dani z robotů. A nebojte se, milí spoluobčané, hlava státu nezapomněla ani na Babišovu vládu a poděkovala jí za investiční plán.

Došlo i na zahraniční politiku. Zeman podpořil zahraniční mise, hlavně tu afghánskou. Pokud jde o Evropskou unii, prezident samozřejmě ocenil skupinu V4, jinak nic. A opět zmínil kvóty a migrační krizi.

Miloš Zeman (ČT)

A pak už jsme poznali toho starého Zemana plného nenávisti a pomstychtivosti. Prý jsme zažili dvě hysterické vlny. První byly podle prezidenta demonstrace. Podle Miloše Zemana, kdysi prý sociálního demokrata, je totiž nevhodné demonstrovat proti vládě, která se mu líbí. A  pak citoval Masaryka (opět). Z tohoto obvyklého urážení lidí s opačným názorem by se ale prvnímu prezidentovi Československa udělalo spíš špatně. „Ti, kdo hází květiny do odpadkových košů, jsou podle mého mínění primitivní hlupáci,“ sdělil prezident, který běžně říká v rádiu slova jako zm*d nebo k*nda.

Na konci svého vánočního projevu Zeman znovu zkritizoval bezpečnostní službu vlastního státu. Jako správný sluha Ruska a Číny. Miloš Zeman naprosto otevřeně podpořil totalitní mocnost. Opět. A pak zase jednou urazil novináře, neziskové organizace a církve a použil Soukupův termín „lepšolidé“. Na Vánoce.

A ne, dámy a pánové. Ten člověk se prostě za nic nestydí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]