Zemanovské dilema kremlofilů: Odsoudit Trumpa, nebo mlčet?

Zeman před obrazem TGM. Nesrovnatelní prezidenti (ČTK)

Zeman před obrazem TGM. Nesrovnatelní prezidenti | FOTO: ČTK

Čeští přátelé Ruska, fanoušci prezidenta Miloše Zemana (včetně jeho samotného), řeší od pátku takovou svou Sofiinu volbu. Jejich bývalý vzor, americký prezident Donald Trump, je totiž zklamal. Dovolil si dát útokem v Sýrii jasně najevo, že jeho země nebude v žádném případě respektovat používání chemických zbraní a zabíjení nevinných civilistů včetně dětí. To je ovšem věc, která se takovým lidem, jako je Zeman a jeho fanoušci, prostě zákonitě dost těžko zpracovává.

Ostatně – všichni jsme to už poznali z vyjádření Miloše Zemana. Člověk, který obvykle komentuje úplně všechno, ať už tomu rozumí, nebo ne, využívá bonmoty a citáty (i když ty většinou úplně špatně), je náhle opatrný. A co víc – chce věc hodnotit až poté, co se nezávisle vyšetří! Copak tohle jste u Zemana někdy zažili? Vysvětlení může být mnoho, dvě se ale nabízejí rovnou: Z Kremlu ještě nezavolali, aby předali rozkazy, nebo se prezident bojí, že by nedošlo k jeho setkání s Donaldem Trumpem, kterým se již tak dlouho chlubí.

A tak teď čtenáři Parlamentních listů a vůbec všichni, kdo tak nadšeně oslavovali republikánovo vítězství nad demokratkou Hillary Clintonovou, mlčí, vyčkávají a jsou zmatení.

Autorka tohoto textu rozhodně neměla radost, když se Trump stal prezidentem. Mnoho jeho kroků bylo velmi špatných, přesně takových, jakých se jeho odpůrci báli. Přesto je ale jasné, že je to velmi silný hráč, který právě silou odpoví těm, kdo zabíjejí a šíří zlo. Trump to udělal i za cenu zhoršení vztahů s Ruskem, ke kterému jednoznačně došlo. A to je dobře. Protože ve chvíli, kdy jeho krok v českém politickém rybníčku kritizují komunisté a Zeman ho přinejmenším nevítá, je jasné, na které straně je nutno stát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články