Největším sponzorem zemanovské Strany práv občanů je firma Babišova přítele z Petrimexu

Slovenský proruský byznysmen a bývalý kolega Andreje Babiše z Petrimexu Alexej Beljajev. (hnonline.sk – Pavol Funtál)

Slovenský proruský byznysmen a bývalý kolega Andreje Babiše z Petrimexu Alexej Beljajev. | FOTO: hnonline.sk – Pavol Funtál

Bývalá slovenská politička a diplomatka Magda Vašáryová před několika dny v rozhovoru pro nezávislou televizi DVTV prohlásila, že příští prezidentské volby v České republice mohou podle jejího názoru velmi zásadním způsobem ovlivnit výsledky amerického vyšetřování, kam a na podporu čeho jdou v Evropě ruské peníze. Podle Vašáryové z vyšetřování vyplyne, kdo financuje maďarskou ultrapravicovou stranu Jobbik či koho financují Rusové v Česku a na Slovensku. Abychom pochopili zdánlivě nepochopitelné jednání našich nejvyšších představitelů, je nutné zkoumat jeho okolnosti a pozadí.

Magda Vašáryová v DVTV ()

Podívali jsme se proto blíže na financování Strany práv občanů (do roku 2014 měla v názvu slovo Zemanovci), do níž její čestný předseda a český prezident Miloš Zeman vkládal velké naděje před předčasnými parlamentními volbami v roce 2013.

Mnoho se již psalo o vlivu prezidentova hlavního našeptáváče, externího poradce sídlícího na Hradě a místopředsedy Strany práv občanů (SPO) pro ekonomiku Martina Nejedlého, bývalého jednatele ruské ropné společnosti Lukoil Aviation Czech, který má být Zemanovou spojkou k představitelům a byznysmenům Ruské federace. Tato firma, kterou Martin Nejedlý řídil, je však dnes v likvidaci a ani dary, které Nejedlý jako fyzická osoba věnoval SPO, nebyly těmi nejvýznamnějšími položkami ve výročních zprávách, které má redakce Svobodného fóra k dispozici.

Zajímavé souvislosti ovšem přináší detailní pohled na největšího sponzora prezidentské strany. Firma DAKO-CZ věnovala Zemanovcům v letech 2013 a 2014 celkem 3,5 milionu korun (výroční zprávu za rok 2015 SPO dosud nezveřejnila). Nenápadná firma, která se zabývá vývojem a prodejem brzdových systémů pro kolejová vozidla, se začíná jevit zajímavější, když se podíváme na její majitele. Hlavními koncovými vlastníky firmy jsou pánové Jaroslav Strnad a Alexej Beljajev.

Jaroslav Strnad je znám jako v současné době nejprivilegovanější český zbrojař. Začínal jako obchodník s kovovým šrotem, avšak v posledních pěti letech pohádkově zbohatl a nyní ovládá celou síť propojených firem, jejichž hlavní zastřešující společnost zapsaná v Holandsku se letos přejmenovala z Excalibur Group B.V na Czechoslovak group B.V.

Firmy Jaroslava Strnada získávají za působení současné vlády většinu zakázek z resortu obrany, a to zpravidla bez výběrových řízení. Zajímavá je skutečnost, že mediální zástupce Strandových firem Andrej Čírtek byl mimo jiné poradcem Babišova hnutí ANO pro resort obrany, v jehož čele stojí ministr za hnutí ANO Martin Stropnický. Za povšimnutí stojí jistě i skutečnost, že Strnadova firma Excalibur army je obžalována za skladování zakázané munice ve skladu u Vrbětic na Zlínsku, který vyletěl 16. října 2014 do povětří, přičemž na místě zahynuli dva lidé a následky tragédie řeší vláda, kraj a obce dodnes.

Ještě zajímavější je druhý vlastník firmy DAKO-CZ Alexej Beljajev, který má podle všeho velký podíl na mimořádně rychlé expanzi a velkých akvizicích Jaroslava Strnada v posledních pěti letech. Beljajev je totiž považován za ruskou spojku ve střední Evropě a je otázkou, zda by bez podpory této rozpínavé mocnosti mohl vzniknout Strnadův zbrojařsko-stojírenský moloch.

Tohoto potomka ruského carského důstojníka pojí se současnou mocenskou garniturou přátelství s Andrejem Babišem, s nímž za komunistického režimu společně pracoval na Slovensku v Podniku zahraničního obchodu Petrimex, enklávě agentů StB a líhni pozdějších úspěšných byznysmenů. Beljajev je podle svých slov s Babišem dodnes v dobrém kontaktu.

Beljajev je rovněž známý svými vazbami na nejvyšší ruské vedení. Jeho popradská společnost Tatravagónka získavala deset let významné zakázky pro Ruské státní železnice, které v letech 2005–2015 řídil osobní přítel Vladimira Putina Vladimir Jakunin. Tento oligarcha, bývalý vysoký důstojník KGB a jeden z nejbohatších Rusů, jehož po anexi Krymu v březnu 2014 zařadily Spojené státy a Austrálie na seznam sankcionovaných osob, je pořadatelem a hlavní postavou kontroverzního fóra Dialog civilizací na řeckém Rhodosu (média jej nazývají „protiwashingtonskou konferencí“), jehož se bez rozpaků zúčastnil i prezident Zeman, aby při té příležitosti bagatelizoval, respektive popíral ruskou agresi na Ukrajině.

Miloš Zeman za Strnadovy a potažmo Beljajevovy firmy čile lobbuje při svých zahraničních cestách. To znamená hlavně na Východě. Loni se Zeman například snažil o prodej kopřivnické Tatry, která patří do impéria Jaroslava Stranada, čínským podnikatelům.

Firmy spojené s Jaroslavem Strnadem a Alexejem Beljajevem navštěvuje Zeman i v rámci svých spanilých cest po českých a moravských krajích. Na setkání se Strnadovými zaměstnanci v Kopřivnici prezident prohlásil, že je vlastně jejich neplaceným agentem. Minimálně servisní strana jeho nejbližších spolupracovníků, jejímž je čestným předsedou, však na „výplatní pásce“ Strnadova a Beljajevova impéria jednoznačně figuruje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]