Zemanovu milost řeší policie. Pouze hledáte klacek na nemocného prezidenta, tvrdí Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)  (ČTK)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | FOTO: ČTK

Milostí prezidenta Miloše Zemana, kterou zastavil stíhání podnikatele Pavla Podroužka, se začala zabývat policie. S odkazem na dva důvěryhodné zdroje o tom informoval web iRozhlas.cz. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) se pouze hledá klacek na nemocného prezidenta, nic proto prověřovat nebude.

„Milost byla udělena, tak co bych měla kontrolovat? Prezidenta?“ reagovala Benešová podle webu na dotaz, zda její úřad bude zpětně prověřovat důvody udělení milosti. „Co po mně chcete? Jak jsem odhadla, zase se hledá jen klacek na nemocného prezidenta,“ rozčílila se šéfka resortu. Ministerstvo spravedlnosti podle Benešové vycházelo celkem ze čtyř lékařských zpráv. „Jsou podepsáni čtyři lékaři nezávisle na sobě. Chcete po mně, abych jim nevěřila?“ ptala se Benešová novinářů. 

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Kriminalisté nic oficiálně komentovat nechtějí. „K vašemu dotazu mohu sdělit, že náš útvar zpravidla nesděluje, čím se zabývá,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej na dotaz, zda se policisté milostí skutečně zabývají. 

Prezident Miloš Zeman 14. září omilostnil olomouckého podnikatele Pavla Podroužka, který má údajně být už tři roky vážně nemocný. Podle webu iRozhlas.cz se však od roku 2019 dostal do vedení šesti firem, jednu ze společností dokonce nechal zapsat do obchodního rejstříku deset dní poté, co ho prezident omilostnil. Zeman tak navíc učinil v den, kdy byl kolem jedenácté hodiny dopoledne hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici a zůstal tam osm nocí.

O důvodech hospitalizace prezidenta Zemana tehdy jeho mluvčí Jiří Ovčáček mlčel. Kromě náboženských zpěvů ve dvě hodiny odpoledne zveřejnil stručnou zprávu, že prezident omilostnil muže stíhaného za krácení daní.

„Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě,“ oznámil tehdy mluvčí hlavy státu.

Tomáš Etzler (Martin Pekárek, se svolením autora)

Ačkoliv má být šestačtyřicetiletý podnikatel Pavel Podroužek velmi vážně nemocný, nebránilo mu to v tom, aby deset dní po udělení milosti nechal zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank. Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice, i za tu Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná. Jako ředitel, předseda představenstva nebo jednatel pak Podroužek působí v dalších pěti společnostech, které sídlí v Brně, Praze a Olomouci.

Žádost o milost poslala na ministerstvo spravedlnosti matka podnikatele. Podle ní je Podroužek už tři roky vážně nemocný a často navštěvuje lékaře. Jeho zdravotní stav má dokládat zpráva od praktické lékařky.

Reportéři z iRozhlasu si proto s podnikatelem domluvili smyšlenou pracovní schůzku u něj v kanceláři. Podle nich měl na sobě módní sako, na zápěstí masivní stříbrný řetěz, schody údajně vyšel bez potíží a působil energicky. Jakmile se novináři představili a zeptali se na prezidentskou milost, měl znervóznět a prý chtěl odejít. „Pro mě to bylo obrovské překvapení, dál se k tomu vyjadřovat nebudu,“ prohlásil s tím, že původně o žádosti o milost ani nevěděl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]