Zemanovu zdravotní zprávu nikdo nefalšoval, o sabotáž také nešlo, sdělilo státní zastupitelství

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora)

Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 ve své středeční tiskové zprávě informovalo, že nenašlo skutečnosti, které by vedly k podezření na padělání zpráv o zdravotním stavu prezidenta Zemana při jeho loňské hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici. Podnět k prověření věci podal prezident v červnu s odůvodněním, že mohlo jít o sabotáž.

Nemocnice, kde hlava státu pobývala od náhlého převozu 10. října 2021 celých 46 dní, poskytla lékařskou zprávu senátu, který ji později prostřednictvím svého předsedy Miloše Vystrčila prezentoval veřejnosti. Zeman podle dokumentu nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla navíc krajně nejistá, konstatovali tehdy lékaři.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Prezident v podnětu napsal, že jakožto přímo volená hlava státu byl nucen čelit pokusu o zbavení pravomocí. Pražské vrchní státní zastupitelství pak v srpnu sdělilo, že podezření na sabotáž nebylo důvodné. Nadále však pokračovalo prošetřování možného padělání lékařské zprávy, které řešilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6. Jeho vyjádření přišlo ve středu.

Státním zástupcem nebyly jednak zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly byť jen podezření, že vystavené lékařské zprávy byly hrubě zkresleny, či v nich byly zamlčeny podstatné skutečnosti, neboť se opíraly o provedená odborná vyšetření a testy, tak nebylo zjištěno, že by jakékoliv nepravdivé zprávy byly užity v řízení před orgánem sociálního zabezpečení, jiným orgánem veřejné moci, v trestním, občanském nebo jiném soudním řízení,“ stojí v tiskové zprávě.

Státní zástupce prostudoval Zemanovu zdravotnickou dokumentaci a další podklady a podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly nezjistil žádné skutečnosti nasvědčující tomu, že vystavené lékařské zprávy byly hrubě zkresleny nebo že v nich byly zamlčeny podstatné skutečnosti. „Opíraly se o provedená odborná vyšetření a testy,“ konstatoval mluvčí.