Zemanovy dobré vztahy: Monarchové odmítají přijet na oslavy narození Karla IV.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman podle slov svých i svého mluvčího Jiřího Ovčáčka zlepšuje české zahraniční vztahy. Jak se zdá, neplatí to ale na všechny. U příležitosti oslav 700. výročí narození panovníka Karla IV. pozvala hlava státu do Prahy monarchy z celé Evropy – příliš ochotní přijet ale podle serveru Hlídací pes nejsou.

Velkolepá oslava narozenin Karla IV. by se měla na Pražském hradě uskutečnit 14. května. Zástupci evropských ambasád v Praze webu Hlídací pes potvrdili, že monarchové pozvání dostali – zdá se ale, že velká část z nich odmítá.

„Pozvání členové norské královské rodiny dostali, ale z účasti se omluvili. Nepřijede nikdo,“ říká Terje Englund z tiskového oddělení norské ambasády. Stejně jsou na tom Švédové, značně nejistá je účast z Nizozemska. Nic nechtěla potvrdit dánská ambasáda ani ministerstvo zahraničních věcí.

Podle informací zmiňovaného webu požádal dokonce Zeman osobně britského premiéra Davida Camerona, aby se zasadil o to, aby na oslavy dorazil někdo z velmi populární královské rodiny jeho země. Nikdo však nepřijede.

Potvrzena jsou tak zatím jen jména z lucemburského velkovévodství a svou účast slíbil i monacký kníže Albert II. Prezidentův mluvčí – jak je jeho zvykem – na svém facebookovém profilu vytasil jiné argumenty a k celé věci se v podstatě nevyjádřil: „Novináři divoce spekulují o účasti-neúčasti na karlovských oslavách. Co je ale důležité pro občany? Pan prezident rozhodl, že budou v květnu ve Vladislavském sále vystaveny korunovační klenoty pro veřejnost, a to na 15 dní. Zdarma – vstupné nebude třeba platit.”

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]