Zemanovy manipulace: Volební koalice jsou prý podvod. Jenže nejsou

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) (ČTK)

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman, který ještě v lednu vyzýval hnutí ANO k vytvoření volební koalice s ČSSD, nyní klasicky otočil a tvrdí přesný opak – údajně mají být volební koalice podvod na voliče. Jeho rétoriku, která spoléhá především na to, že si voliči nepamatují jeho předchozí výroky, pak přebírají i jiní politici pro svůj prospěch.

Po opravě volebního zákona v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu bude rozdělení mandátů výrazně poměrnější. Již by neměla nastat nepoměrná situace z posledních sněmovních voleb, kdy byla váha hlasu voličů jednotlivých stran diametrálně odlišná, což odporovalo ústavnímu požadavku na rovnost každého hlasu. Například u nás v Libereckém kraji hnutí ANO za 29,83 % hlasů získalo rovnou 50 % mandátů. V celé republice poté hnutí ANO potřebovalo na jeden mandát pouze 19 232 hlasů, zatímco například hnutí STAN potřebovalo na jeden mandát 43 693 hlasů.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Koalice mají také zvýšené kvórum pro vstup do poslanecké sněmovny, konkrétně dvojkoalice má kvórum 8 % a trojkoalice 11 % hlasů. Některé kandidující subjekty uzavírací klauzuli obcházejí tak, že vytváří koaliční pseudo stranu, které zůstává volební kvórum 5 %. Jediné dvě kandidující formální koalice mají kvórum zvýšené, konkrétně dvojkoalice Pirátů a Starostů má volební kvórum 8 % a trojkoalice SPOLU – ODS, TOP 09 a KDU-ČSL má volební kvórum 11 %. Podle posledních průzkumů by Piráti i STAN překonali volební kvórum 5 % i samostatně, proto nelze považovat argument Zemana ohledně překonání kvóra jako důvod spojení do koalice, po jejímž vzniku volala velká část veřejnosti.

V mnoha ohledech mají koalice nevýhody. Od vyhlášení voleb začátkem roku prezidentem Milošem Zemanem již běží období, ve kterém platí společný výdajový limit každého kandidujícího subjektu 90 milionů korun. Koalice musí také vysvětlovat voličům jednotlivých stran společný program, kandidáty a jiné. Společně koalice často musí také čelit dezinformačním kampaním, kdy se manipulátoři soustředí na šíření lží o některé ze stran koalice, čímž chtějí znejistit voliče druhé strany. Většina lidí v Česku má naštěstí rozum, nenechá se zastrašit a dokáže si pravdu ověřit.

Žádná strana snad již po komunistické zkušenosti nebude vládnout v této zemi sama. Každá strana se bude muset spojit s některou jinou stranou, aby vytvořily vládní většinu. To, že některé strany dokázaly najít společnou shodu na programu a prioritách již před volbami, považuji spíše za férový a transparentní přístup k voličům. Naopak se nebudou moci vymlouvat při sestavování vládního prohlášení, že nebudou nějakou část programu plnit. Volební koalice vzniklé na základě zákona tak nelze považovat za podvod, jak se snaží zmanipulovat občany Miloš Zeman popřením svých předchozích slov.

Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]