Zemanovy vtipy: Já i Pelikán jsme ruští agenti a řídí nás Kalousek

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman byl opět hostem Prezidentského pressklubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 – a kromě obvyklých vyjádření proti svým kritikům či na téma uprchlické krize sršel vtipem. Předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska označil za ruského agenta.

Zemanovi nevadí, že ministr obrany Martin Stropnický potvrdil obchod s teroristy ohledně Alího Fajáda. „Jestliže si duševně normální člověk všimne toho, že pět našich občanů odletělo z Libanonu do Prahy a dva libanonští občané v čele s panem Fajádem odletí do Libanonu, tak si i bez pana Stropnického dají dohromady jedna plus jedna,“ uvedl. Stropnický podle něj mohl jen říci pravdu, být za hlupáka nebo lhát. „Myslím si, že z těch tří možností si vybral tu nejlepší,“ dodal.

Vzápětí se pustil do Kalouska kvůli kritice ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. „Zjistil jsem, že pan Kalousek označil kvůli tomu pana Pelikána za ruského agenta. Já jsem také podle něj ruský agent,“ prohlásil Zeman. „Pan Kalousek je náš řídící důstojník a dostal jsem ostrý protest z Moskvy, že dekonspiruje ostatní,“ vtipkoval.

Do TOP 09 se opřel ještě jednou. „Všiml jsem si, že jakýsi Ženíšek z TOP 09 mě obvinil z velezrady. Ale ten návrh byl tak nesmyslný, že i ODS projevila zdravý rozum a řekla, že se k tomuto návrhu nepřipojí,“ říká Zeman, kterému zjevně příliš nevadí, jak celá kauza poškodila česko-americké vztahy a má za to, že Američané si mají požádat o vydání Fajáda Libanon. „Kdyby nás pan prezident chválil, byl bych opravdu znepokojen. On chválí pana Konvičku nebo pana Babiše,“ okomentoval výroky prezidenta pro Svobodné fórum Kalousek. „Zlehčování kauzy kolem Alího Fajáda naší zemi rozhodně neprospívá,“ doplnil.

Veselý se Zemana ptal také na situaci v sociální demokracii. „Stabilní může být i kámen ležící na dně propasti. Stabilní sice je, ale co jí to pomůže? Já vidím největší problém sociální demokracie v tom, že se odtrhla od svých přirozených voličů, a to konkrétně v otázce migrační krize. Teď je stabilizovaná tím, že ji podporují takzvaní sluníčkáři,“ tvrdí prezident.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Střední vinařské školy ve Valticích na Břeclavsku. (Střední vinařská škola ve Valticích)

Zeman ocitoval organizátora demonstrace na podporu premiéra Tomáše Peszynského, resp. jeho facebookový profil, který je oblíbeným argumentem Jiřího Ovčáčka. „Prezident je zasrané fašistické hovado a až chcípne, tak se ožeru,“ citoval Zeman. „Tím reaguji na vaši otázku. získávám-li na své politické cestě podporu lidí s tímto výrazivem a ti organizují demonstrace na moji podporu, pak je asi něco špatně,“ uvedl Zeman, který ovšem už nedodal, že demonstraci na jeho podporu zorganizoval antisemita a neonacista Adam B. Bartoš.

Z rozhovoru bylo zjevné, že Zeman velmi manipuluje s argumentací a moderátor tomu nijak nebrání. Když například uvedl, že „nebyla jenom Klinika, byla také Řízkárna“, jedná se o nepotvrzenou informaci, kterou z facebookového profilu Jany Černochové převzaly Parlamentní listy. Problémy s Řízkárnou navíc nemají žádnou souvislost s útokem na centrum Klinika v den protiimigrantských demonstrací. Prezident taktéž prohlásil, že demonstranti byli v poměru jedna ku stu, lidí proti islámu ovšem o tolik víc nebylo, prezident prostě započítal pouze demonstraci na podporu premiéra. Veselý ale celou věc nijak nekomentoval.

Mezinárodně hledaný zločinec a terorista Alí Fajád, kterého česká vláda propustila na svobodu výměnou za propuštění pěti Čechů zadržovaných v Libanonu. (repro: ČT)

Dalším tématem byla inkluze postižených dětí do běžných škol. „Jiří Rusnok to dokonce označil za lidskoprávní šílenství,“ řekl Zeman. „Pokud inkluze skutečně začne, tak to bude jeden z mnoha nezdařených experimentů v našem školství,“ dodal a okamžitě se pustil do novinářů, kteří ho kritizují. „Když jsem našel na internetu termín presstitut, tak jsem si na tyto novináře vzpomněl,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]