Zemanův adept Gerloch se díky senátu ústavním soudcem nestane

Aleš Gerloch (Facebook)

Aleš Gerloch | FOTO: Facebook

Prorektor Karlovy univerzity Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři dnes kandidaturu v tajné volbě neschválili. Gerloch dostal 19 ze 64 odevzdaných hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO). Podpora z vládních frakcí ANO a ČSSD Gerlochovi nestačila. Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, kterou vyjádřili hlavně zástupci lidovců, Starostů, TOP 09 a uskupení Senátor 21. Gerlocha nominoval prezident Miloš Zeman.

Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) poukázal na Gerlochův vstup do předlistopadové komunistické strany v období normalizace. Marek Hilšer z klubu Starostů upozornil na to, že Gerloch ve svém životopise neuvedl své práce před rokem 1995 ani to, že působil na vysokých školách, které produkovaly „turbostudenty z řad politiků a policistů“.

Gerloch se hájil tím, že do skandálů těchto škol nebyl zapleten a že v životopise uvedl podle zvyklostí jen své publikace za uplynulých deset let. Hradní kancléř Vladimír Mynář senátorům doporučoval, aby přihlédli ke Gerlochově odbornosti, učinili Ústavní soud názorově různobarevný a aby u nich „zvítězily životní zkušenosti nad osobními animozitami“. Gerlochovi bylo vytýkáno, že vystupuje jako advokát prezidenta Zemana.

Předseda hnutí Senátor 21 Václav Láska poznamenal, že Gerlocha obhajuje prezidentův kancléř, který pokládá za přijatelné scházet se se soudci a říkat jim, jak by měli rozhodovat. Naznačil, že volbou Gerlocha by senátoři možná rozhodli i o budoucím předsedovi Ústavního soudu, jehož jmenování je jen v pravomoci hlavy státu.

Mynář namítl, že jeho schůzky se soudci jejich rozhodování neovlivnily. Uvedl také, že Pavel Rychetský má zůstat v čele Ústavního soudu až do června 2023, zatímco Zemanův prezidentský mandát skončí o tři měsíce dříve. Rychetský nicméně dříve naznačil, že Ústavní soud by mohl opustit dříve.

Třiašedesátiletý ústavní právník Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity pro akademické kvalifikace, kde také vede katedry teorie práva a ústavního práva. Je rovněž místopředsedou Legislativní rady vlády. V letech 2006 až 2014 byl děkanem Právnické fakulty UK. Loni neúspěšně kandidoval do senátu jako nezávislý v Praze 12. Tři desítky let působí v advokacii, jako advokát vystupoval i u Ústavního soudu ve zhruba dvou desítkách případů.

Zeman tak nyní bude muset navrhnout Senátu nového kandidáta na ústavního soudce, jichž zůstává jen 14. Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů.

Vizitka prorektora Univerzity Karlovy (UK) Aleše Gerlocha:

Datum a místo narození: 26. května 1955 v Ostravě

Vzdělání: právnická fakulta UK v Praze (1978), titul JUDr.; v 80. letech absolvoval studijní pobyt ve Švýcarsku; v roce 1981 se stal kandidátem věd, profesorem teorie, filozofie a sociologie práva je od roku 2001.

Současná pozice: prorektor pro akademické kvalifikace UK (od roku 2014), profesor Právnické fakulty UK, advokát.

Kariéra: od 90. let působí jako advokát; v letech 2006 až 2014 byl děkanem právnické fakulty UK, na fakultě nyní vede katedru teorie práva a právních učení (od roku 2001) a také katedru ústavního práva (od roku 2006); je místopředsedou Legislativní rady vlády ČR (od roku 2006).

Stranická příslušnost: nestraník, v minulosti byl členem KSČ

Ocenění: právník roku v oblasti veřejného práva (2006), stříbrná medaile Antonína Randy (2008)

Ostatní:

– Proti jmenování Gerlocha ústavním soudcem se vyslovili někteří senátoři. Prezident Miloš Zeman ale začátkem roku v televizi Barrandov uvedl, že ctí jeho odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu. Na základě Gerlochových analýz Zeman v minulosti například argumentoval, že jeho předvolební výjezdy do krajů nejsou kampaní nebo že nemusí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD).

– Nesouhlas s Gerlochem vyjádřili třeba lidovečtí senátoři, později se k nim připojili zástupci TOP 09. „Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků,“ řekl například senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

– V podpoře Gerlochovy kandidatury se minulý týden neshodly senátní výbory – zatímco ústavně-právní ji doporučil, výbor pro lidská práva odmítl.

– Profesně se Gerloch zabývá teorií práva, právní filozofií a ústavním právem. Věnuje se řízením před Ústavním soudem a Evropským soudem pro lidská práva. Odborníky je Gerloch považován za schopného advokáta při podávání návrhů ÚS.

– Úspěšně například zastupoval skupinu senátorů ve věci slevy na dani pro pracující důchodce, když podle ÚS bylo její zrušení v rozporu se zásadou rovnosti. Uspěl i jeho návrh na zrušení ustanovení, které nespravedlivě zdaňovalo důchodce s vysokými příjmy. ÚS vyhověl také návrhu senátorů zastoupených Gerlochem na zrušení vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která ukládala insolvenčním správcům povinnosti v rozporu s ústavou.

– Gerloch publikoval více než 160 vědeckých a odborných prací. Jeho nejpopulárnější publikací je učebnice Teorie práva.

– V loňských senátních volbách kandidoval jako nezávislý na Praze 12. Úspěšný však nakonec nebyl, skončil na čtvrtém místě. V kampani čelil kritice za výzvu svým studentům, aby mu pomohli se získáváním potřebné tisícovky podpisů na podporu kandidatury.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]