Zemanův báječný ples: Mejdan příznivců pod rouškou charity

repro video ČTK

Valčík na rozloučenou zná každý. A právě Burnsova tklivá skladba, hraná zpravidla při loučení nebo na pohřbech, zahájila Zemanův charitativní ples na Pražském hradě. Že nešlo o sabotáž ani náznak odchodu z funkce ve stylu normalizační „kremlologie“, která z pouhých gest a aranžmá vystoupení sovětských vládců odvozovala, zda přežijí a kdo z politbyra skončí na Sibiři nebo zasedne v Kremlu, je celkem jisté.

Složení pozvané smetánky a samotná režie plesu, maně připomínající hradní veselice Marty Gottwaldové v buržoazním hávu, totiž ukázala především …nevkus. Nejen v případě úvodní skladby, ale i Zemanova nepatřičného útoku na  neziskovké organizace ausgerechnet na charitativní akci.

Přestože byly rozlučkový valčík po fanfárách na uvítanou a vepřová hlava v tombole uprostřed Španělského sálu majstrštykem „důvtipu“, stály se prý na ně fronty. Na všechny zájemce se ani nedostalo, chlubil se sám Zeman. Bodejť, u větrání rób Zemanovy Mařenky a Babišovy Schillerové nebo tanečních kreací prezidenta republiky včetně upocených bafuňářů s ruskými a čínskými obchodními zájmy, pozvaných rusínských separatistů a Zemanova urologa, chce být prostě každý. Akce nepostrádala dokonce ani punc světovosti: prohradní bulvár zaplnil stránky plesající  „Kate“ Zemanovou a „Alex“ Mynářovou. Kačka a Saša zní přece fádně.

Zkoumat poměr propitých, projedených, proježděných, prostřežených, protopených a prosvícených nákladů hradního plesu k jeho charitativnímu výnosu je leda pro novinářské rejpaly. A pro ty, kteří na rozdíl od Miloše Zemana  v „životě nic nedokázali“, protože nelhali, nekolaborovali s cizími mocnostmi a „nepásl“ je nejbohatší Čech. Rozdíl přitom nebude tak dramatický. Dva miliony korun výtěžku ze stejného plesu loni proti jeho nákladům by mohly  odhalit pravý účel Zemanova populistického tyjátru také letos. A stejně jako všechny hradní akce Zemana pro jeho příznivce za peníze daňových poplatníků zavání mejdanem pro přátele i letošní ples.

Navíc, kdo z pozvaných a kolik vlastně na potřebné přispěl, provází zaryté mlčení prezidentské kanceláře. Co mají na Západě za chloubu a prestiž, je pro Pražský hrad tabu. Zda tedy z peněženky, naducané cizími dotacemi, „pustil chlup“ třeba proslulý vlekař z Osvětiman a kolik na plese oželel Zemanem vyznamenaný slovenský finančník Krúpa, z jehož veřejné charakteristiky jdou na člověka mrákoty, to se nikde nedočteme. Na okapy privátního bungalovu, který má pro prezidenta vyrůst v Mnichovicích a světe div se, hned vedle Krúpovy nemovitosti snad zbyde. Jestli Hrad pořídil zadarmo aspoň vystoupení zpěváků Hůlky, Neckáře a Vondráčkové s metálem za zásluhy, se neví. Skepse je ovšem na místě, z cizího krev neteče.

Pavel Hofman

Kdo oproti minulým létům zaručeně chyběl, je Jaromír Soukup. Ze symbolu prohradní servility, týden co týden dávkované veřejnosti skrze vlastní televizi, se stal tuzemský lídr politické mravnosti a Zemanův oponent. Zda dostal od Hradu kopačky kvůli zálusku Zemana přeskočit z Barrandova na Kellnerovu Novu nebo spřízněnou Primu a roztržka okolo Válkové byla jen mlhou trapnosti, není tak důležité. Že je ale Soukup v reálu „sluníčkář“, který by prý Zemana ve skutečnosti nikdy nevolil, jak tvrdí jeho bývalý spolupracovník a řeporyjský starosta Pavel Novotný, je ovšem dalším potvrzením mizérie charakterů v českých médiích.

Přesto jsou nepřátelské turbulence mezi Zemanem a Soukupem užitečným představením hlavně pro vysokoškoláky života, kterým oba svorně gumovali úsudek i paměť. Barrandovský patolízal si teď na Hradě dlouho nezatančí. O charitu ale nepřijde jako nebožtík Šlouf. Odkopnutým věrným posílá prezident na hrob kytičku…

Zdeněk Šarapatka je stálým spolupracovníkem deníku FORUM 24  

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner