Zemanův kamarád a sponzor Strnad koupil letňanskou Avii

Privilegovaný český zbrojař a přítel prezidenta Zemana Jaroslav Strnad (ČTK)

Privilegovaný český zbrojař a přítel prezidenta Zemana Jaroslav Strnad | FOTO: ČTK

Ve čtvrtek jsme na Svobodném fóru informovali o tom, že největším sponzorem prezidentské Strany práv občanů (která měla do roku 2014 v názvu slovo Zemanovci) byla v letech 2013 a 2014  firma DAKO-CZ, jejímiž hlavními koncovými vlastníky firmy jsou pánové Jaroslav Strnad a Alexej Beljajev. Strnad je v současné době nejprivilegovanější český zbrojař, jehož firmy získávají za současné vlády většinu zakázek z resortu obrany, a to zpravidla bez výběrových řízení. Beljajev je známý svými vazbami na Kreml a je považován za ruskou spojku ve střední Evropě. Se současnou mocenskou garniturou ho pojí dlouholeté přátelství s Andrejem Babišem, s nímž za komunistického režimu společně pracoval na Slovensku v PZO Petrimex.

Nyní přinesl server IHNED.cz zprávu, že Strnadova zbrojařská skupina Czechoslovak Group koupila od indické skupiny Ashok Leyland automobilku Avia. Smlouvu obě strany podepsaly ve čtvrtek. Kupní cena by se podle informací Hospodářských novin měla pohybovat „v nižších stovkách milionů korun“. Avia v současné době nevyrábí a největší hodnotu má její značka a areál v pražských Letňanech, v němž se nyní vyrábějí už jen náhradní díly.

Slovenský proruský byznysmen a bývalý kolega Andreje Babiše z Petrimexu Alexej Beljajev. (hnonline.sk – Pavol Funtál)

Kdysi slavná automobilka Avia, která ještě v 90. letech vyráběla přes deset tisíc aut ročně, nevyrobila už tři roky ani jeden nákladní vůz. Strnad ale plánuje výrobu opět rozjet. V budoucnosti plánuje výrobu 200 až 300 nákladních automobilů ročně. První auta se budou montovat v Letňanech, zda tam firma zůstane dlouhodobě, není zatím Strnadova firma schopná říct.

Strnad již v minulosti převzal kopřivnickou Tatru, která vyrábí těžké a středně těžké nákladní vozy, zatímco vozy Avia patří mezi lehké, které by tak mohly doplnit nabídku skupiny. Není vyloučeno, že budou obě automobilky spolupracovat.

Miloš Zeman za Strnadovy firmy čile lobbuje při svých zahraničních cestách, to znamená hlavně na Východě. Loni se Zeman například snažil o prodej kopřivnické Tatry čínským podnikatelům. Otázkou je proč, když Strnadovi píáristé neustále zdůrazňují, jak kopřivnická automobilka pod novým majitelem prosperuje a jak po letech úpadku a omezování výroby opět exportuje do celého světa.

Strnadovy firmy navštěvuje prezident Zeman i v rámci svých spanilých cest po českých a moravských krajích. Na setkání se zaměstnanci Tatry v Kopřivnici dokonce prohlásil, že „je vlastně jejich neplaceným agentem“. Nyní se tedy Zeman nejspíš stane i „neplaceným agentem“ letňanské Avie. Patrně ale nejen neplaceným, protože minimálně servisní strana jeho nejbližších spolupracovníků, jejímž je Zeman čestným předsedou, na „výplatní pásce“ Strnadova a Beljajevova impéria jednoznačně figuruje.

Strnadův holding se loni přejmenoval z Excalibur Group na Czechoslovak Group. Firma Excalibur army ze Strnadovy skupiny se dostala do povědomí veřejnosti kvůli obžalobě za skladování zakázané munice ve skladu u Vrbětic na Zlínsku, který vyletěl 16. října 2014 do povětří, přičemž na místě zahynuli dva lidé a následky tragédie řeší vláda, kraj a obce dodnes. Firmy z holdingu získávají významné české armádní zakázky a vyvážejí zbraně třeba do Iráku. Loni podle odhadů holding zvýšil konsolidované tržby ze 7,6 miliardy na 12,3 miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]